fbpx

Бизнесът иска от Плана 900 млн. лв. пряка подкрепа на инвестициите в предприятията

Работодателите не съгласуват проекта на Националния план за възстановяване и устойчивост поради проблемните за Европейската комисия области (енергиен преход и съдебна реформа) и поради влошената програма за икономическа трансформация.

Това е станало ясно на проведеното по инициатива на АИКБ заседание на Националния икономически съвет. На него председателят на асоциацията Васил Велев е посочил, че бизнесът настоява средствата, които са били отклонени и пренасочени към финансови инструменти да се възстановят в пълен размер за директна подкрепа на иновациите инвестициите в предприятията. Ако това не се случи, страната ни рискува да бъдат замразени средства за създаване на финансови инструменти, чието предлагане и в момента надвишава многократно търсенето им, а в допълнение да се пилее и ресурс за такси за управление.

Работодателските организации са дали многобройни примери за „залежали” финансови инструменти, инвестирани едва 15% от общия ресурс за 6 години, като платените такси за управление са 30% от инвестирания ресурс.

Представителните на национално равнище организации на работодателите, обединени в АОБР, са заявили, че не съгласуват плана в този му вид и няма да приемат вариант под 900 млн. лв. за пряка подкрепа на инвестициите в предприятията.

На вниманието на НИС са предложени три варианта на промени на програмата за икономическа трансформация. В тях се настоява средствата, които са отклонени за финансови инструменти – гаранционни и дялови инструменти за растеж, да се възстановят за пряка подкрепа на иновациите и инвестициите за технологична модернизация, цифровизация, енергийна и ресурсна ефективност, както и за ваучерна схема за ИКТ решения и киберсигурност. Обсъдено е било и предложение за увеличаване на средствата за подкрепа на изграждането на ВЕИ за собствени нужди на предприятията с възможност за съхранение на енергията. Така българските предприятия ще могат да се възползват от финансов ресурс за пряка подкрепа в размер на близо 1,067 млрд. лв.

Освен тези корекции Асоциация на индустриалния капитал в България е предложил средствата за организация и управление на грантовите схеми да бъдат намалени от 5% на 3%.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"