fbpx

Бизнесът настоя държавата да преговаря с Газпром за нов договор

газпром

Бизнесът е притеснен от вероятността да не сепроведат преговори с „Газпром“ за подновавяне договора задоставка на газ, които изтича в края на таци година.Четирите най-големи работодателски организации – АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП, са изпратили писмо до Министерски съвет и енергийното министерство, с което се иска в първия възможен момент страната ни да проведе преговори с „Газпром“

Считаме, че българската държава е длъжна да осигури енергийната сигурност на страната, след като България се оказва единствена в ЕС с изтичащ договор за доставка на природен газ от „Газпром Експорт“ ООО.
Намираме за задължително общественият доставчик да предприеме действия за подновяване на дългосрочния договор, чрез писмо за предоставяне на условия за нов договор, което не отменя действия за резервиране на капацитет и доставки от алтернативни източници
“, заявяват работодателите.

Припомняме, в предходинет дни вицепремиерът Василев заяви, че предвид войната в Украйна сега е невъзможно да се водят преговори с Газпром, като добави, че България няма да поднови договора си, тъй като ще разчита на алтернативни доставки. След това премиерът Петков поправи вицето си, като заяви, че няма лошо в българския газов микс да има и руски доставки, важното е да преговаряме от позицията, че имаме и други възможности, с което да влияем на цената.

Бизнесът обаче изтъква в писмото си, че дори и да съществуват алтернативи за замяна на руските газови доставки, следва това да бъде добре планирано и предварително договорено – как ще се доставят необходимите количества, по какви маршрути, при какви условия и на каква цена. Добавя се, че маршрутите на доставка изискват закупуване на капацитети, като най-евтини са годишните капацитети, които се търгуват предходната година. Към момента няма санккции от страна на ЕС за внос на природен газ от Русия и ние следва да подкрепяме тази позиция.

Според бизнеса отказът да се преговаря с „Газпром“ прави невъзможно дългосрочното планиране, бизнес средата става непредсказуема и води до отлив на инвестиции. Особено след като няма сигурни договорени количества и капацитет, както и яснота колко ще струва това на българския потребител. 

Също така, смятаме, че решенията, които взима правителството относно сигурността на енергийните доставки, следва да бъдат и икономически обосновани.
Несигурността на доставките на природен газ, както и непредвидимостта относно ценообразуването ще окажат негативно въздействие както върху битовия потребител и промишлеността, така и върху цялата икономика на страната
“, изтъкват още работодателите в писмото си.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"