fbpx

Закъсват производства, бизнесът спешно иска компенсации за непреки разходи за въглеродни емисии

металургия

В отворено писмо до министъра на икономиката Караниколов четирите работодателски организации поискаха включване на компенсациите за непреки разходи за въглеродни емисии като неотложна мярка за подпомагане на индустрията в усилията ѝ да запази производството и работните места.

Заявява се, че в условията на драматичен спад на европейските и световни пазари мярката ще подобри конкурентната среда за работа на българските производители от допустимите по директивата сектори, които имат най-висок дял в нашия стоков износ. Ще бъде осигурена ликвидност и ще бъдат съхранени работни места.

Изтъква се, че тази широко прилагана от европейските страни схема за позволена държавна помощ, която конкурентите на родния бизнес получават вече няколко години и в много по-голям размер, силно влияе на възможностите за износ, респективно на обема на производството и заетостта.

В писмото на работодателите се обръща внимание, че в най-засегнатите от мярката индустрии и неравнопоставени спрямо останалите европейски страни вече се наблюдават такива негативни въздействия.

Дава се пример с металургичната индустрия, където през 2019 г. спрямо 2018 г. производството на стомана намалява със 100 хил. тона, а валцуваните черни метали със 163 хил. тона, което представлява спад от 15 %. За същия период общият спад на стоманодобива в ЕС (28) е само 5 % или три пъти по-малко от този в България. Неблагоприятна е ситуацията и в цветната металургия, с годишен износ от порядъка на 5-6 млрд. лева. И там се отчита спад в най-енергоинтензивните производства, като електролитна мед, цинк, прокат от цветни метали.

От началото на 2020 г. е налице още по-значим спад в производството и реализацията. За черната металургия достига до около 40 % и вече са съкратени над 250 работни места.

Предупреждението на бизнеса е, че липсата на работа, както и недооценяването от страна на Министерство на икономиката на необходимостта от спешното прилагане на европейската практика за подпомагане на индустрията, ще доведе до нови съкращения, социално напрежение и организиране на протести.

Писмото настоява за бързи действия за приемане на подготвените законодателни промени за предоставяне на държавна помощ на българските енергоинтензивни индустрии от списъка към Насоките за държавна помощ в контекста на ЕСТЕ, както за периода до 2020 г., така и за следващия до 2030 г.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"