fbpx

Предлагат мерки в защита на добросъвестните търговци на борсовия пазар на електроенергия

Българската независима енергийна борса (БНЕБ) предлага мярка, която е част от плана на кабинета за овладяване на кризата с цените на електроенергията.

По препоръка на енергийното министерство БНЕБ е внесла в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) предложение за промени в Правилата за работа на организиран борсов пазар, които предвиждат премахване на „застраховка-гаранция“ като вид обезпечение на пазарен сегмент „Двустранни договори“.

По този начин на всички борсови сегменти ще продължат да бъдат изисквани обезпечения под формите на паричен депозит и банкова гаранция, или комбинация между тях. Целта е тя да бъде внедрена максимално бързо в дейността на борсовия оператор.

„Промяната в правилата за работа на борсовия пазар ще съдейства за повишаване на прозрачността и за подобряване на функционирането му. Това е част от комплекса мерки, които предлагаме в защита на бизнеса от повишаващите се цени на електроенергията“, каза министър Живков.

„Правим всичко, което е в правомощията и възможностите на борсовия оператор, за да улесним търговските участници, да имаме по-ефективна и сигурна търговия на борсата, и най-важното – в резултат на това да има реална полза за потребителите на електрическа енергия в страната ни“, каза

По думите на Константин Константинов, изпълнителен директор на БНЕБ, целта е да бъдат улеснени търговските участници, постигане на по-ефективна и сигурна търговия на борсата, което да донесе реална полза за потребителите на електрическа енергия.

Мотивите за внесеното в КЕВР предложение са повишаване на защитата на добросъвестните и спазващите правилата търговски участници, които, при евентуално неизпълнение на задълженията на насрещната страна, ще могат по-лесно и по-сигурно да удовлетворят своите финансови претенции от обезпечението, което са изискали да бъде предоставено.

Припомняме, вчера министърът на енергетиката и шефът на КЕВР обявиха, че с промени в методологията ще бъдат облекчени тези фирми, които не са сключили договори с търговци на електроенергия. Очаква се цената на тока за тях да намалее с 15-30 лева/MWh.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"