fbpx

Време е за дигитален детокс

С наближаващите избори и продължаващата коронавирусна пандемия, ние прекарваме много голяма част от времето си в социалните мрежи, където сме постоянно обградени от негативни новини. Освен това, през по-голямата част от деня сме пред екраните, било то за работа, гледане на филми и клипчета онлайн, или видеоигри.

В живота има и по-ценни неща от времето, прекарано пред екрана. Затова е добре да помислим за дигитален детокс и почивка. И не, това не означава да спрем да използваме компютъра си съвсем, никой не би могъл да го очаква от нас в днешно време. Можем да си го представим като вид диета, в която заменяме лошите навици с по-здравословни такива, позволявайки ни да намерим време за силно необходима почивка от технологиите.

Има много какво да се прави онлайн, но както и във всеки друг аспект от живота, трябва да подходим с умереност“, казва Джийн Твенге, професор по психология в Университета в Сан Диего, цитиран от коментар на Ню Йорк Таймс. Прекаленото време, прекарано пред екрана, може да се отрази върху менталното ни здраве, отнемайки ни от времето за сън и изпълнението на други, по-продуктивни задачи, предупреждават експертите.

Създаване на план

Не цялото време, прекарано пред екрана, е лошо – много ученици и студенти използват видео разговори, за да присъстват в час и голяма част от нашата работа се върши пред компютъра. Първата стъпка към детокс е да оценим коя част от времето пред екрана е излишна и ни кара да се чувстваме зле. Това може да е четенето на новини или прекарването на много време във Фейсбук и Туитър.

Втората стъпка е създаването на реалистичен план за намаляване на времето, прекарано излишно онлайн. Целите, които си поставяме, може да са скромни – например, 20-минутен дневен лимит за четене на новини през уикенда. Ако това за нас е лесно постижимо, можем да намалим този лимит и да персонализираме целта си. Постигането на тези цели ще ни помогне за създаването на нови, по-полезни навици.

Това е по-лесно на теория, отколкото на практика. Неврологът Адам Газалей препоръчва да планираме абсолютно всичко, включително и времето, прекарано онлайн, и почивките от интернет. Той казва, че това помага за създаването на структура в нашия ден. Най-важното е да третираме времето пред екрана като сладки, които си позволяваме да ядем само за десерт. Не трябва да го приемаме като почивка, защото много често времето в интернет всъщност ни прави по-напрегнати.

Създаване на зона без телефони

Всяка вечер нашите телефони имат нужда от зареждане, но това не означава, че те трябва да са до нас, докато спим. Според д-р Твенге много научни изследвания показват, че хората, които държат телефона си в спалнята, спят по-зле. Телефоните вредят на съня ни по много различни начини. Синята светлина от екраните може да накара нашите мозъци да си мислят, че е ден. Също така, някои от сайтовете, които посещаваме, например новините, могат да ни стимулират на психологическо ниво и да ни държат будни. Затова е най-добре да не използваме телефона си поне един час преди лягане. Освен това, близостта на телефона може да ни изкуши да го използваме посред нощ. „Моят съвет е да не държим телефоните в спалнята“, казва д-р Твенге. „Вместо това, те могат да се зареждат в някоя друга стая“.

Можем да създадем зони без телефон и извън спалнята, например на масата за хранене. Това дава възможност на семействата да се откъснат от екраните за поне 30 минути и да говорят помежду си.

Устояване на изкушението

Технологичните продукти в днешно време са екипирани с механизми, които не ни позволяват да се откъснем от екраните. Адам Алтър, професор по маркетинг в Бизнес училището Стърн към Университета в Ню Йорк, казва, че компаниите използват техники от психологията на поведението, за да ни накарат да се пристрастим към техните продукти. Той акцентира върху две основни „закачки“:

  • Фалшиви цели – Социалните мрежи, подобно на видео игрите, създават цели, за да накарат потребителите да прекарват повече време в тях. Това включва броят харесвания и последователи. Какъв е проблемът с това? Че тези цели никога не могат да бъдат постигнати.
  • Медии без спирка – Например, YouTube автоматично включва следващо видео, след като сме приключили с предишното. „Преди имаше естествен край на всичко, като прочитането на последната страница от книга. Едно от най-големите постижения на технологичните компании, е да премахнат този край“, казва д-р Алтър.

Как можем да се справим с тях? Като начало, можем да устоим на тези закачки, като не позволяваме на телефона да ни разсейва. Можем да изключим известията от всички приложения, които не са ни важни за работа и контакт с хората, на които най-много държим. Ако се чувстваме много зависими от телефона, можем да пробваме да го включим на черно-бял режим, предлага д-р Алтър.

Има и по-просто упражнение – може от време на време да си припомняме, че извън работата много от нещата, които правим онлайн, нямат смисъл и времето, прекарано в социалните мрежи може да бъде използвано за други цели. „В края на краищата, разликата между 10 и 20 харесвания е абсолютно незначителна“, казва д-р Алтър.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"