fbpx

Доминацията на САЩ и Китай налага създаването на паневропейски финансов пазар

Съществува реална заплаха да се установи американско, а вече и китайско, господство на финансовите пазари. На Европа не ѝ липсват козове, за да ѝ се противопостави, но за това е необходимо създаването на паневропейски финансов пазар, коментира колумнистът на capital.fr Ален Лемасон…

Да се премахат финансовите граници между държавите, да се стимулира движението на капиталите и натрупванията, да се замени културата на рентата с културата на риска, това са предизвикателствата, пред които е изправена Европа. Огромни предизвикателства, които имат ключово значение за нашия икономически суверенитет, тъй като става дума да се предоставят на европейсите предприятия средствата да устоят на мощната американска, а отскоро и китайска, конкуренция. Създаването на паневропейски финансов пазар, способен да насочва европейските спестявания директно към фирмите, обуславя това развитие.

Трябва да сме наясно, че традиционните начини на финансиране – самофинансиране и банков кредит вече не отговарят на нуждите на икономиката. Възходът на френските и немските стартиращи компании в последно време, например, показва значението на „рисковия капитал“, тоест участието на инвеститорите в капитала на новосъздаващите се фирми. Да се инвестира в един startup е възможност да се спечели много… или да се загуби всичко, ако предприятието се окаже нежизненоспособно. Риск, който нито банките, нито дори фондовият пазар искат да поемат. Закъснението на Европа в областта на стартиращите фирми е впечатляващо. Според данни, публикувани от Генералната дирекция на Министерството на финансите, инвестициите в рисков капитал през 2020 г. са били 25 милиарда долара в Европа (без Великобритания) срещу… 145 милиарда долара в Съединените щати и 57 милиарда долара в Китай.

Първичното публично предлагане (IPO), незабавен и невъзстановим приток на пари

Инвестирането през фондовия пазар е по-малко рисково за инвеститора, тъй като се отнася за утвърдени компании, а не за стартиращи фирми. Трябва добре да се знае какво представлява за една фирма първичното публично предлагане на борсата, IPO (Initial Public Offering) на борсов жаргон. Тази операция може да се сравни с незабавното осребряване на един много специфичен вид заем, невъзстановим и без предварително фиксирана лихва. И по този въпрос разликата със Съединените щати е впечатляваща, тъй като през 2020 г. например IPO във Франция са привлекли 435 милиона долара… в сравнение с 98 милиарда долара в Съединените щати.

Трябва също така да се отбележи, че дивидентите, които, между другото, са силно атакувани, представляват еквивалент на лихвата по един заем, с тази разлика, че тя не е задължителна. Заплащането им има преди всичко характер на инвестиция от дружеството, което има за цел да поддържа интереса на инвеститорите към нова емисия акции. Най-яркият пример за интереса на борсата към едан компания е този на Tesla, която събра 5 милиарда долара през септември 2020 г. благодарение на нова емисия акции: 5 милиарда долара невъзстановими, кfито незабавно бяха използвани за производството на батерии.

Значението на фондовете и на най-големите банки

Европейските натрупвания, макар и значителни като количество, все още се инвестират до голяма степен в безрискови продукти или извън Европа, най-вече поради недостатъчния брой европейски инвестиционни фондове. Американското превъзходство в това отношение отново е смазващо, като броят на европейските инвестиционни фондове е незначителна част спрямо тези, които действат в САЩ. Трябва дебело да се подчертае значението на банките за фондовете, поради това, че от една страна те добре познават компаниите, които са процес на създаване, а от друга – инвеститорите, които търсят възможности.

Голяма част от американските инвестиционни фондове са създадени и управлявани от големите банки, присъстващи на цялата територия, които са способни да идентифицират нуждите и да привлекат множество инвеститори от цялата страна. Обемите на JP Morgan, например, са шест пъти по-големи от тези на водещата европейска банка BNP Paribas. Информацията се получава незабавно. Например, акаунт мениджър в Bank of America (BoA) в предградията на Финикс може да уведоми всичките си колеги в секцията „инвестиционно банкиране“, че един от неговите клиенти създава обещаващ startup.

Няколко клиенти инвеститори от малкото градче Стамфорд, на източното крайбрежие на Съединените щати, веднага изразиха своя интерес. След това един от множеството фондове, управлявани от BoA, включва този startup в своя списък. В Европа още не сме достигнали това ниво и все още сме много далеч от европейска версия на Силиконовата долина. Но това е модел, който ни показва пътя, който трябва да се следва, чрез „физическото“ обединение на трите стълба на създаване на бизнес: стартиращите фирми, академичните среди и финансите.

Петролът на Европа

Така пътят за Европа е трасиран. Създаването на мощен европейски капиталов пазар предполага създаването на големи паневропейски банки, способни да насочат европейските натрупвания към хилядите инвестиционни фондове, способни да дадат началото на бъдещите европейски GAFAM. BPI France (Френската публична инвестиционна банка), първият френски фонд, със сигурност ни показва пътя, който трябва да следваме, но държавата не може да направи всичко. Трябва да оценим огромните усилия за информация и обучение, които се изискват при този подход както на равнище Франция, така и на европейско ниво. Става дума нито повече, нито по-малко, за промяна на отношенията на гражданите към парите. Културното измерение на проблема представлява първото препятствие, което трябва да се преодолее, за да се получи обществена подкрепа за проекта за финансова Европа.

От политиците зависи да допринесат за промяната в начина на мислене, като подчертаят опасността от това европейските страни да бъдат поставени в подчинено положение. Съществува реална геополитическа заплаха от доминация на американците и китайците на световните финансови пазари. За да се противопостави на това, Европа разполага с не малко козове. Най-вече, тя има едно рядко богатство – излишъкът от натрупвания. Голяма част от тези натрупвания се инвестират извън европейските граници и основно в САЩ. От европейците зависи да разберат тази опасна аномалия и да направят така, че „европейският петрол“ да се използва предимно за развитието на Европа.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"