fbpx

Ден след предсрочните парламентарни избори за парламент у нас Слави Трифонов и неговата партия съобщиха намерението си да съставят самостоятелно правителство. Трифонов обяви лично тези позиции в момент, в който според 95% от преброените гласове ИТН получаваше втора позиция. Ситуацията е коренно различна от тази, създала се след вота през април, когато суверенът отново даде същата позиция на формацията на шоумена.

(Малко след изявлението ЦИК обяви обобщени резултати при над 98% обработени протоколи. Както и се очакваше, с гласовете от чужбина партията на Трифонов навакса изоставането и задмина ГЕРБ с две десети. Вероятно двете формации ще имат еднакъв брой депутати. Бел.ред.)

Тогава те няколко дни след изборите не коментираха по същество възможността да съставят кабинет. Конституцията обаче – след отказа на ГЕРБ и очевидната невъзможност на Борисов да направи кабинет – принуди ИТН да получат втория мандат. Той престоя в ръцете на „номинираната“ от Трифонов бивша световна шампионка по шах Антоанета Стефанова по-малко от минута, за да го върне на президента Румен Радев.

Днес Стефанова не фигурира нито като кандидат за министър-председател, нито като предложение за министър.

На нейно място като вероятен премиер е посочен членът на икономическия екип на НДСВ и Симеон Сакскобургготски Николай Василев. По времето на първия кабинет на Саксобургготски той е вицепремиер и последователно министър на икономиката и транспорта. В правителството на Сергей Станишев, по известно като „тройната коалиция“, Василев е министър на държавната администрация и административната реформа. В момента той е управляващ партньор на една от най-големите компании за управление на активи Експат Капитал. Получил е икономическото си образование в Унгария и САЩ.

По информация на БНР от Експат Капитал идва и предложението на Трифонов за министър на финансите – Мария Бойчинова. Тя има образование от Лондонското бизнес училище и „Васар колидж“ в САЩ, И двете учебни заведения са сред водещите в икономическите и финансови науки. В момента работи в Комерцбанк в Чехия. 34-годишната Бойчинова е работила за американската банка JP Morgan и инвестиционната компания Merill Lynch.

За министър на икономиката е предложен друг кадър от експеритте на НДСВ – Любомир Дацов. Той е добре познат сред бизнес и икономическите среди у нас, бил е два пъти зам. министър на финансите, последователно на Милен Велчев (НДСВ, ДПС) и Пламен Орешарски (БСП, НДСВ, ДПС). Роден е през 1965-та, възпитаник на УНСС. В момента той е член на Фискалния съвет, който има консултативна роля по отношение бюджета на страната.

Слави Трифонов посочи, че е било предложено на трима от настоящите министри в служебното правителство – Асен Василев(на финансите), Кирил Петков (на икономиката) и проф. Николай Денков(на образованието) да бъдат част от неговия проекто-кабинет, но те са отказали. По късно тримата в обща позиция заявиха, че действително такива разговори е имало.

В хода на разговорите се е видяло обаче, че ИТН и икономическият екип на служебното правителство имат съществени различия във визиите си за финансовата политика и основните задачи през следващия период. Освен това ИТН е предложил на сегашния служебен финансов министър Асен Василев министерски пост в друго министерство, посочват тримата. „Ето защо решихме, че е по-добре в бъдещото правителство да работи екип, който споделя визията на премиера и на носителя на мандата за финансовата политика на държавата“, заявяват в позицията си настоящите министри.

Красимир Ненов, изпълнителният директор на ТЕЦ КонтурГлобул, една от американските централи в Маришкия басейн, е предложението на ИТН за министър на енергетиката. Бакалавър по икономика от Университета в Арканзас, САЩ. Има магистърска степен по стопанско управление от Университета Корнел, Ню Йорк, един от университетите в Бръшляновата лига, както и магистърска степен по бизнес администрация от Университета в Льовен, Белгия.

Именно с бъдещето на централите на въглища, както и на Мини Марица изток, са свързани най-големите предизвикателства пред енергетиката ни. Заради поетия курс от ЕК за намаляване на въглеродните емисии, бъдещето на няколко хиляди миньори и енергетици е под въпрос. Самият Ненов отговаря за т.нар „Зелен пакт“ в обединението на американския бизнес в България AmCham (Американска търговска камара в България). През 2015 г. е бил част от Enel Русия, като отговорник на компанията в производството на природен газ. Тази номинация безспорно означава, че бъдещето на топлоелектрическите централи у нас най-вероятно ще бъде свързано със синьото гориво.

Пред своята телевизия Трифонов посочи, че кандидатурата му за министър на туризма ще бъде Ивайло Кожухаров. Шоуменът посочи, че Кожухаров има повече от 10 години опит като мениджър в сферата на хотелиерството, притежава магистърски степени по „Икономика и организация в туризма“ и „Маркетинг“. Той е изпълнителен директор на българска хотелска верига с няколко хотела в страната и генерален мениджър на бизнес хотел в София, част от световен бранд. Владее английски и немски език (Трифонов специално акцентираше върху броя езици, ползвани от проекто-министрите). Започва кариерата си като рецепционист в к.к. Албена на 17 г, като на 23 се издига до управител на 4-звезден хотел в същия комплекс.

От ИТН залагат на Пламен Абровски в сектор земеделие. Той е юрист с повече от 17 години опит. Специализирал е в прилагането на земеделско право и на европейското законодателство, свързано с реализирането на Общата селскостопанска политика на ЕС. В периода 2010-2015 г. е представител на аграрното министерство в Постоянното представителство на Република България към ЕС в Брюксел с ресор Обща селскостопанска политика, държавни помощи и гори. Има експертни знания, засягащи европейските процедури и политики. Абровски е характеризиран от сайта Agri.bg като „познат експерт и специалист в аграрните среди“.

Бившият министър на транспорта в първото служебно правителство на Румен Радев, Христо Алексиев, е предложен да поема същия пост в кабинета на ИТН. В момента той е председател на управителния съвет на Национална компания „Железопътна инфраструктура“, като преди да заема поста на министър в служебното правителство беше отново част от екипа на НКЖИ с ресор европейски програми. Има бакалавърска степен по Политология от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и магистратура в УНСС със специалност МИО.

За титуляр в Министерството на регионалното развитие и благоустройството Трифонов предлага Михаела Лашова. Тя е изпълнителен директор на компанията за консултантски услуги в сферата на недвижимите имоти Фортън. Има магистърска степен по финансов мениджмънт от City University в Сиатъл и бакалавърска по финанси от университета на Илинойс в Чикаго. Лашова е посланик на Кралския институт на лицензираните консултанти в областта на недвижимите имоти (RICS) за България, Македония и Сърбия. На 43 г., говори три езика.

По отношение на приоритетите си лидерът на ИТН посочи продължаване на усилията на страната ни за влизането ни в Шенген и Еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Също така бързи съкращения в държавната администрация, както и дигитализация на услугите, доизграждане на магистралите и строителство на нови детски градини.

Сред намеренията специално бе посочено доизграждането на интерконектора за газ с Гърция, както и приватизацията на Българската банка за развитие по формулата 51% на стратегически инвеститор, останалите 49 през борсата.

Веднага прави впечатление, че сред приоритетите липсва сериозна съдебна реформа. Трифонов спомена само закриване на спецсъда и прокуратурата, но нищо друго. Това е важен момент, тъй като, за да разчита на гласовете в парламента на Демократична България, на „Има такъв народ“ неминуемо ще се наложи да говорят и по тази тема.

Мнозина – без да отричат правото на първата сила в парламента да предложи кабинет – смятат, че подкрепени от 24% от 40 на сто гласували, по-малко от 10 процента от всички, имащи право на глас, партията на Слави Трифонов няма много аргументи за налагане на самостоятелен кабинет без консултации и разговори поне с останалите две партии на промяната.

От друга страна шоуменът заявява, че едва ли има нормална и демократична партия, която да не припознава приоритетите, посочени от ИТН.

Другата сюжетна линия, която ще следим са действията на президента Радев, най-вече дали ще бърза със свикване на новия парламент и консултациите с партиите за връчване на проучвателни мандати. Противното означава по-дълъг живот на служебния кабинет, който се е заел със сериозно ревизиране управлението на Борисов и ГЕРБ.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"