fbpx

Какво се случи в Бретън Уудс?

Текстът на Антъни Мюлер* е публикуван в American Institute for Economic Research на днешния ден преди пет години. Въпросите, които повдигат решенията от Бретън Уудс обаче не губят актуалността си, дори напротив, затова си струва да бъдат припомняни…

В края на Втората световна война Съединените щати поеха кормилото на глобалното лидерство на международната парична конференция в Бретън Уудс в Ню Хемпшир през 1944 г. Целта на тази конференция беше да се определят принципите на следвоенния валутен режим. Доларът стана основната международна валута.

Конференцията

В конференцията участваха делегации от 44 съюзнически страни. Съветският съюз не ратифицира договора и Съединените щати имаха лесен мач, за да убедят повечето от другите участници да приемат контрапредложението им срещу британското предложение. От самото начало Съединените щати не оставиха съмнение къде е новият център на властта. Ръководителят на американската делегация Хари Декстър Уайт от Министерството на финансите си игра на котка и мишка с британците и техния основен преговарящ, известният икономист Джон Мейнард Кейнс.

Американците използваха в своя полза факта, че Обединеното кралство зависи от нови заеми от САЩ. За разлика от масовите доставки на стоки за Съветския съюз по време на Втората световна война, за които Съединените щати почти не бяха получили компенсации, британците бяха обременени с външен дълг в края на войната.

Конференцията в Бретън Уудс осигури края на глобалното финансово господство на Великобритания. Веднага след като другите потенциални конкуренти за глобално лидерство, Германия и Япония, вече не бяха заплаха, световният конфликт се измести към Студената война между Съединените щати и техните съюзници от една страна и Съветския съюз и неговите сателити от друга страна.

Детрониране на британците

Когато Съединените щати прекратиха програмата за заем и лизинг на 21 август 1945 г., Великобритания трябваше да вземе допълнителни заеми. Дълговото бреме доведе Обединеното кралство до следвоенна финансова разруха и провокира загубата на колониалната му империя през 50-те и 60-те години. Последната вноска от плащанията, направени от Великобритания за помощта на САЩ по време на Втората световна война, се състоя на 29 декември 2006 г.

Хари Декстър Уайт, който ръководеше преговорите за Съединените щати на конференцията в Бретън Уудс, беше шпионин на Съветския съюз. Той преследва плана за премахване на Обединеното кралство като финансов съперник и като морска сила, Германия като континентална сила и Япония в Тихия океан, за да установи нов комунистически световен ред заедно със Съветския съюз.

В съответствие с възгледите на Министерството на финансите на САЩ под ръководството на Хенри Моргентау, който насърчава план за пренасочване на Германия към селскостопанска икономика след края на Втората световна война, Бретън Уудс поставя началото на ролята на Съединените щати като основна суперсила.

Структура на системата

Системата от Бретън Уудс дефинира долара в злато и задължи другите страни да обвържат своите валути в диапазон от -1 до +1 процента към долара.

До днес Съединените щати се възползват от ролята на долара като най-важната международна валута. Докато доларът играе тази роля, правителството на САЩ не трябва да се тревожи за външния си дълг или за размера на дефицита по текущата сметка. Съединените щати могат да внасят повече, отколкото изнасят, стига доларът да се търси по целия свят.

С долара като основна международна резервна валута, американското правителство има неограничена способност за международни плащания. Това е благо и проклятие едновременно. Американците балансират дефицита по текущата си сметка с внос на капитал, който от гледна точка на чужди държави служи като международни валутни резерви. За разлика от други страни, Съединените щати могат да натрупат външен дълг, без да се притесняват за обслужването на дълга, и всъщност Съединените щати се превърнаха в най-големия длъжник в света в абсолютно изражение.

Американското правителство има суверенитет върху своята валута и следователно може да произвежда толкова долари, колкото иска. Позицията на Съединените щати като емитент на международната резервна валута е съществен корелат с глобалната военна позиция на Съединените щати.

Въпреки това привилегията на долара си има своята цена. Икономиката на САЩ става зависима от вноса. За разлика от страна с балансирана търговска позиция, постоянните дефицити по текущата сметка на Съединените щати изкривяват структурата на производството и атрофират индустриалната им база. Проблемите на икономиката на САЩ в началото на 21 век не са причинени от свободната търговия, а от ролята на долара като основна международна резервна валута.

С обща европейска валута, еврото, страните, които образуват еврозоната, се оттеглиха от плащането на данъци на Съединените щати, доколкото нуждата им от резерви в долари намаля. В международен план доларът все още доминира в търговията с петрол и други стоки.

Механизъм

Споразумението от Бретън Уудс установи система с фиксиран обменен курс, при която страните по споразумението определят своите обменни курсове в долари и могат да ги променят само при преговори с Международния валутен фонд.

Системата работеше като обърната пирамида. Златната основа ще служи за поддържане на доверието в долара и предотвратяване на инфлационно разширяване на паричното предлагане. Всъщност обаче златният запас в САЩ намаля, а обемът на оборотните долари се увеличи, което доведе до колапса на системата в началото на 70-те години.

Бретън Уудс постановява, че страните с излишък от доларови депозити могат да ги изкупят за злато от Министерството на финансите на САЩ. Механизмът предвиждаше, че в съответствие с тези обратно изкупуване, количеството долари в обращение ще намалее и ще направи икономиката на САЩ отново конкурентоспособна поради по-ниското ниво на цените. Въпреки че системата трябваше да работи като традиционния златен стандарт, Съединените щати не се придържаха към споразумението и паричното предлагане на САЩ се разшири въпреки свиващата се златна база. Появи се голямо несъответствие между парите и намаляващия обем на златото. Създаването на фиатни пари продължи. Докато паричният запас (M1) възлиза на около 3,7 трилиона долара през октомври 2018 г., златните запаси на САЩ възлизат на 261,5 милиона тройунции (8133 тона), което се равнява на около 330 милиарда долара.

Скоро след създаването на системата Бретън Уудс през 1949 г. обменните курсове изискват корекции. Германската марка ревалвира, докато франкът и паундът девалвират. Промените в обменните курсове обаче остават скромни в сравнение с промените, настъпили след края на системата Бретън Уудс в началото на 70-те години.

Колапсът

В края на 60-те години на миналия век международната парична система се превърна в източник на създаване на глобална ликвидност, която произхожда от Съединените щати, но също така принуждава други нации да импортират тази инфлация. Борещите се с инфлацията централни банки не можеха да практикуват рестриктивна парична политика. По-високите лихвени проценти биха привлекли горещи пари. Централните банки в чужбина, особено Германската Бундесбанк и Банката на Япония, натрупаха долари като международни резерви, когато държаха обменните си курсове фиксирани към долара на подценения паритет. И все пак, изкупувайки излишъка от долари със собствената си валута, тези страни разшириха собствената си парична база и поставиха основата за инфлацията у дома. Резултатът беше световната ценова инфлация.

През декември 1971 г. с така нареченото Смитсонианско споразумение е направен последен опит за спасяване на старата система. Съединените щати девалвираха валутата си спрямо златото и други валути. Скоро обаче стана ясно, че няма шанс за възраждане на стария режим. През 1973 г., с новото правило, че всяка страна може да избира своя собствена валута, системата Бретън Уудс приключи.

*Антъни Мюлер е професор по икономика във Федералния университет UFS в Бразилия, където е и изследовател в Центъра за приложна икономика и старши сътрудник на Американския институт за икономически изследвания. Мюлер получава своята докторска степен по икономика с отличие от университета Ерланген-Нюрнберг, Германия. Бил е стипендиант на Фулбрайт в Съединените щати и гост-професор в Universidad Francisco Marroquin (UFM) в Гватемала, както и член на германската програма за академичен обмен DAAD. Антъни Мюлер е автор на книгата „Отвъд държавата и политиката. Капитализмът за новото хилядолетие”




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"