fbpx

България най-слабо в ЕС е подкрепила бизнеса в пандемията

България е на последно място в ЕС по ниво на подкрепа за пострадалите бизнеси и техните служители, а сривът в заетостта е сред най-големите на континента. Това сочат данните на доклад за ефектите на COVID кризата върху трудовия пазар и заетостта в ЕС, изготвен от Европейската фондация за условията на живот и труд (Eurofound) и цитиран от „Сега“.

Фондацията е със статут на агенция на Европейския съюз и предоставя информация за разработването на социални и трудови политики на съюза и държавите членки.

Броят на заетите у нас се е сринал с 5.6% през второто тримесечие на 2020 г. в сравнение със същия период на 2019 г, като. по този показател България е откроена като втората най-засегната държава в ЕС след Испания, където намалението в броя на заетите е 6.1%.

12 страни в ЕС успяват да въведат мерки за запазване на заетостта още в първия стадий на пандемията, показва изследването. Това са Кипър, Дания, Естония, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Малта, Полша, Румъния и Словения. Друга група държави променят съществуващи мерки, като улесняват достъпа до тях или разширяват кръга от хора и фирми, които имат право на подпомагане – това е подходът на Австрия, Финландия, Франция, Италия, Португалия и Испания. Осем държави увеличават размера на подпомагането, като покриват по-голям процент от дохода – Австрия, Белгия, Чехия, Франция, Германия, Словакия, Испания и Швеция. България не е посочена за пример в нито една от тези категории.

Много схеми в Европа бяха въведени изключително бързо – още в средата на март, поради което се наложиха корекции, посочват авторите на изследването. У нас обаче първото плащане по схемата 60/40 бе направено на 15 април и достигна до 68 фирми. Забавянето не направи програмите по-качествени – подкрепата за родители в принудителен отпуск заради затворените училища и детски градини претърпя две неуспешни издания и реално тръгна в забележими измерения едва в последния месец на годината, когато хиляди родители бяха натрупали много дни неплатен отпуск, коментира изданието.

В доклада, изследващ действащите схеми в ключовите месеци от март до септември, нивото на заместване на дохода от държавните мерки в България е едва 60% – най-ниското в ЕС. В нашата група са още Кипър, Гърция и Финландия. За сравнение Австрия, Чехия, Полша, Швеция, Дания и Нидерландия са покрили между 90 и 100% от заплатите на засегнатите служители.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"