fbpx

КЗК откри злоупотреби в дейността на „Лукойл България“

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) съобщи, че е установила „злоупотреба с господство, както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз“ при проверка на „Лукойл-България“ ЕООД.

Производството е образувано по искане на участници на пазара на търговия на едро на горива („ОМВ България“ ЕООД и „Инса Ойл“ ЕООД) за установяване на извършено нарушение по чл. 21 от ЗЗК и чл. 102 от ДФЕС относно ценовата политика на дружеството при търговията на едро с моторни горива.

В хода на проучването, Комисията е установила, че „Лукойл-България“ ЕООД е част от вертикално интегрираната група Лукойл, която оперира по цялата верига от производството на горива до крайната им реализация и притежава силно развита складова и транспортна инфраструктура, което представлява конкурентно предимство пред останалите дружества развиващи дейност на пазарите на горива в страната. Дружеството също така притежава висок пазарен дял и е пазарен лидер на пазар на търговия на едро с моторни горива в страната.

КЗК идентифицира конкурентни проблеми, свързани с прилаганата от страна на дружеството ценовата политика при търговията на едро с моторни горива на територията на страната. Според Комисията дружеството е прилагало ценова преса спрямо конкурентите си чрез постепенно изменение на ценовите условия при продажбата на едро и премахване отстъпките за закупено количество, което може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията на пазарите на горива и да засегне интересите на потребителите.

Ценова преса е налице, когато разликата между цените на долния пазар на предприятие с господстващо положение и цените на горния пазар, които то фактурира на конкурентите си, е отрицателна, или недостатъчна, за да се покрият специфичните разходи за продажба на продукта на пазара надолу по веригата.

Според Комисията това поведение на „Лукойл-България“ ЕООД представлява обща стратегия за ограничаване на търговията на едро на горива в страната, с цел засилване на господстващото му положение на пазара на търговия на едро на горива.

Дружеството има срок от 60 да представи писмени възражения, съответно становища по предявените твърдения, уточняват от КЗК.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"