fbpx

Нови баварски инвестиции у нас с потенциал за 3500 работни места

Стартират инвестиционни проекти в областта на производството на автомобилни компоненти и в областта на информационните и комуникационните технологии, които след успешно реализиране, ще създадат близо 3500 нови работни места в България. Това стана ясно след срещи на министъра на икономиката и индустрията Никола Стоянов с компании от Бавария.

Компания в областта на автомобилостроенето до няколко месеца стартира своя проект в България е потвърдено по време на срещата им с министър Стоянов в тяхната централа. Те произвеждат компоненти и работят с някои от най-големите автомобилни производители в света. Министър Стоянов акцентира, че през последното десетилетие автомобилният сектор се развива бързо в България и редица чуждестранни компании инвестират в него. Към момента близо 70 хил. души са заети в тази индустрия, а общо 270 компании работят в сектора у нас.

Министърът е обещал пълна подкрепа от държавата през целия период на планиране и реализиране инвестицията.

Стоянов е гостувал и в централата на един от най-големите автобусни превозвачи в Европа – „FlixBus“. През 2021 г. баварската компания избра България за разкриването на своя „Knowledge Hub Sofia“ – експертен център на компанията с дейности от ИТ и дигитализация до маркетинг и счетоводство.

Изключително сме доволни от инвестицията си в България и от таланта на българските ИТ специалисти. Именно кадрите в страната ви бяха сред водещите причини да ви изберем“, подчертават от ръководството на „FlixBus“. България е избрана в конкуренция с 6 други държави.

Предвижда се Центърът да наеме 250 висококвалифицирани специалисти, като към момента са назначени около 60.

Възможностите за инвестиции в България са представени на среща на Стоянов и с Фондацията на фамилния бизнес в Германия. Страната ни е все по-атрактивна локация за инвестиции, стана ясно по време на срещата. Множество германски компании, поради предизвикателствата от войната и ковид-пандемията търсят по-близка локация на техните производства до основните им пазари в Европа. Същевременно редица фирми от Германия вече са избрали страната ни и споделят положителен опит. Сред тях са FESTO, Würth, Ottobock SE, Liebherr и др. Министърът е подчертал, че приоритет за правителството е вдигането на доходите на хората, в това число чрез привличане на работодатели, които ще предлагат конкурентно възнаграждение. Според него стимули от държавата вече не трябва да се дават за брой работни места, а за качеството им.

Той е представил и българските индустриални зони като локации с добавена стойност за нови инвестиции, акцентирайки и на подготвяните промени в инвестиционния процес в България, в това число и с нов Закон за инвестициите. „Всеки стратегически инвеститор у нас ще получи пълното съдействие на институциите, за да премине през всички административни процедури максимално бързо“, изтъква Стоянов Припомняме обаче, че въпросният закон, както и всички други, зависят от това дали ще има работещ парламент.

Фондацията на фамилния бизнес обхваща над 500 семейни компании със среден оборот 1.6 млрд. евро на година и среден брой на заетите 7 000 работника за всяка компания. Повечето от тези дружества са разположени в Северен Рейн-Вестфалия, следвани от Баден-Вюртемберг и Бавария. Повече от половината от големите семейни предприятия се намират в производствения сектор.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"