fbpx

България трета в ЕС през 2018-та по риск от бедност на гражданите

Всеки четвърти българин е бил в риск от бедност или социално изключване през 2018 г., което поставя страната в „челната“ тройка в Европейския съюз по този показател. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат.

България е на трето място в ЕС по показателя „граждани в риск от бедност“ за 2018 година, сочат данните на Евростат, цитирани от Дневник.

В най-висок риск от бедност са били гражданите на Гърция (33% от тях), следвани от румънците (30 на сто) и българите (28%). Показателят означава, че е налице поне едно от следните три условия: риск от бедност след социални прехвърляния (бедност на доходите); сериозни материални лишения; живот в домакинство с много ниско ниво на заетост.

Най-нисък риск от бедност или социално изключване е регистриран в Чехия – за 11% от гражданите ѝ и едва 4% от европейските граждани, които живеят в страната. В Полша пък е регистриран най-нисък риск за гражданите на страни извън ЕС, които пребивават на територията ѝ – 18%, като показателят е почти равен на този за риска пред собствените ѝ граждани, който е 20%.

В Евростат липсват данните за гражданите на ЕС, живеещи в България, а по отношение на гражданите на трети страни нивата са близки до средните за ЕС (45%). Малко над 40% от гражданите на трети страни, пребиваващи в България, са били в риск от бедност или социално изключване през 2018 г.

Евростат оповестява и данни за домакинствата, според които през 2018 г. 35% от гражданите на трети страни живеят в пренаселени домакинства. За чуждестранните гражданите на ЕС (такива, които пребивават в друга държава от общността) този процент в 20, а за гражданите на националните държави – 17. Коефициентът на пренаселеност се определя въз основа на броя стаи в едно домакинство, размера на домакинството, семейното положение и възрастта на членовете му.

По този показател България е лидер по отношение на гражданите на трети страни – 60% от чужденците от трети страни живеят в пренаселени домакинства.Следват Хърватия (59%), Полша (56 %), Гърция (55%) и Италия (54%). Най-ниските нива са в Малта (8%) и Кипър (5%).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"