Политиката и държавното управление са дехуманизирани, което е главен фактор за разрастващото се отчуждение, чувството за безпътица и недоверието в институциите.
Това се посочва в третата част от проекта за Национален стратегически документ, дело на Стратегическия съвет, сформиран от президента Радев.
В проекта, който се публикува за обществено обсъждане, се подчертава като основен извод, че без укрепване и развитие на човешкия капитал е невъзможен реален социален и икономически напредък. Ако човекът наистина е на първо място като най-важна ценност, всичко друго е средство за нейното отстояване – власт, пари, материални активи, политически, икономически и социални структури, подчертават от съвета.
Изтъква се още, че разрушаването на човешкия и социалния капитал е непреодолима пречка за постигането на всички големи цели пред нацията, а неговото запазване и укрепване – абсолютно необходимо условие за обществен напредък и конкурентоспособност в глобализираната среда, се посочва в проекта за Национален стратегически документ.
Предлагат се – в отговор на политическото и властово статукво, което възпрепятства дългосрочното развитие на България – законови и организационни промени, които да гарантират модел на управление, основан на принципите на откритост и отзивчивост към обществото, обоснованост на управленските решения, отчетност, реална отговорност.
Необходими са адекватно реформиране на държавната фискална и инвестиционна политика, както и гарантирането на сигурността на личността, собствеността, общността и страната.
Според стратегическия съвет дори и добре написани политики и програми ще остават неосъществени, ако не се проведат дълбоки реформи, които да овластят гражданите и да наложат лична политическа и управленска отговорност, се подчертава в проекта. Затова са необходими конституционни и законови промени, гарантиращи ефективното прилагане на управленски модел, основан на горепосочените принципи. Законът следва да предоставя гаранции, че всеки, който е получил власт от гражданите, ще я упражнява по задължителни стандарти, ще се отчита и ще носи реална отговорност.
Съветът дава и еднозначен отговор, откъде трябва да започне оздравяването – от върха. От върха на държавата тръгва създаването на нужната нова сплав от морал и компетентност, а това изисква нова система за подбор на овластените, функционираща под контрола на обществото. Тук се включват не само честните избори, но и ефективният следизборен контрол върху избраните. Това е истинската алтернатива на статуквото и средство за насърчаване на гражданската активност.
В проекта се откроява нуждата от много по-ефективен контрол и по-строги санкции за корупция и злоупотреба с власт, както и от нови стандарти и ефективни механизми за политическа, административна, материална и морална отговорност в духа на съвременните европейски практики. Необходимо е правната уредба да задължава министър-председателя редовно да отчита резултатите от своята работа и от дейността на ръководеното от него правителство пред Народното събрание.
Формулирани са и първостепенните национални приоритети, изискващи последователни и устойчиви инвестиции за развитие на човешкия и социалния капитал:
- образование;
- здравеопазване;
- духовност и култура;
- демографска, семейна и младежка политика;
- регионално и местно развитие;
- наука и иновации;
- политики за насърчаване и подкрепа на малкия и семейния бизнес.
Констатира се, че държавното управление слабо се интересува от проблемите на хората и е необходимо реално, а не пропагандно подобряване на техния живот.
Проектът ще бъде подложен на обществено обсъждане в сайта на гражданската инициатива „Ние, е-народът”, както и в платформата на инициативата във фейсбук.