Европейският център на работодателите и предприятията, предоставящи услуги от общ интерес (СЕЕР) настоява за рамка, която да бъде приложима за широка гама от икономически дейности и която да бъде гъвкава и лесно да се променя при нужда.
Борбата с климатичните промени трябва да отчита споделения ефект от политиките за намаляване на въглеродните емисии. Те ще засегнат някои региони и някои сектори в много по-висока степен, отколкото други, като ги поставят под риск от съкращаване на работните места и отлив на ресурси. Този ефект трябва внимателно да бъде отчитан и да се подкрепят най-засегнатите страни, с цел поддържане на социална кохезия, се казва в позицията на СЕЕР по време на последната за Комисията „Юнкер“ Тристранна среща на върха на социалните партньори в Брюксел.
Д-р Милена Ангелова, главен секретар на АИКБ и вицепрезидент на СЕЕР заяви, че конкурентоспособността на Европа зависи директно от успеха на индустриалната политика. По думите й Европа вече изостава от САЩ и Китай в сферата на свързаните с машинно обучение технологии. За да се насърчи производителността на труда и конкурентоспособността, са нужни значителни инвестиции в цифровизация, автоматизация, роботизация и изкуствен интелект. Европейската икономика е изправена пред сериозни предизвикателства и трябва да се справи с последствията от Brexit, търговската война между САЩ и Китай, както и с недостига на работна ръка, изтъква още Ангелова.
Срещата бе открита от председателя на Съвета на Европейския съюз Доналд Туск в присъствието на Жан Клод Юнкер, Валдис Домбровскис, Мариане Тисен, министър-председателят на Финландия Антти Ринне, министрите на заетостта на Финландия, Хърватия и Германия, представители на европейските социални партньори.
Участниците в срещата се обединиха около мнението, че Европа може да се възползва ефективно от възможностите, предоставяни от цифровизацията и прехода към икономика, неутрална по отношение на климата, само ако прилага гъвкави политики, формулирани при отчитане на мнението на социалните партньори на всички равнища.