fbpx

Научният подход в действие – цифри и факти

Окръжният народен съвет в Пазарджик е възложил на Научноизследователския център по стопански туризъм при Комитета по туризма да проучи и анализира основните и допълнителни фактори и ресурси за развитието на вътрешния и международен туризъм в окръга и да разработи научнообоснована програма за неговото перспективно развитие.

Това научаваме от публикация на в-к „Икономически живот“ от 1971 година.

Въпросното поръчение е изпълнено, като програмата, изготвена научно, изследва детайлно съществуващата материално-техническа база и дава прогноза за нейното развитие до 1990 година.

Проучванията са показали, че в окръга има отлични предпоставки за развитието на познавателен, възстановителен, лечебен и спортен туризъм.

Прогнозите на Научноизследователския център сочат, че броят на туристите, които ще посетят окръга, ще се увеличи от 310 хиляди през 1970 година до 800 хиляди през 1990-та. Съответно броят на нощувките през 90-та трябва да е 5.6 млн.

За всичко това са необходими инвестиции в размер на 315 млн. лева (капитални вложения).

Справка в НСИ обаче показва, че нещо се е объркало. Данните са от 2014 до 2019 и сочат непрекъснат ръст на броя на нощувките в Пазарджишко, само дето в най-силната 2019 година те са едва 623 975, далеч от прогнозата за над 5 милиона.

Вариантите за неслучилия се туристически бум са най-малко два – или препоръчаните инвестиции не са били осигурени, или подходът не е бил много научен, а цифрите напомпани по схемата „петилетката за четири години“. Може и двете, взети заедно, с добавка – свръхнаучният подход в туризма ни, прилаган в последните години.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"