fbpx

Бъдещето на телефоните и предизвикателството на сгъваемото стъкло

Galaxy Z Flip на Samsung е първият сгъваем телефон със стъклен екран. Предишни устройства като скандално известния Galaxy Fold на Samsung представиха пластмасови екрани. Технологията на сгъваемото стъкло обаче е от съществено значение за направата на по-добри сгъваеми телефони и таблети.

„Сгъваемото стъкло“ е малко погрешно наименование на продукта. Дисплеите със сгъваемо стъкло не се сгъват докрай – няма рязко сгъване, както сгъвате лист хартия. Вместо това стъклото се огъва.

Когато устройство като Samsung Galaxy Z Flip се затвори, между двете половини на стъклото има празнина. Има и повдигнати ръбове около екрана, които не позволяват двете страни на стъклото да се допират изцяло една до друга, когато телефонът е затворен.

С други думи, сгъваемото стъкло е вид свръхтънко стъкло, което може да се огъва стотици хиляди пъти, без да се счупи. Въпреки това, не може да се затвори, така, че две страни да се допират.

Много компании работят по тази технология. Samsung изглежда, че получава свръх тънкото си сгъваемо стъкло от корейския производител Doowoo Insys, но не са говорили много за технологията.

Corning, който прави силното, устойчиво на повреди, Gorilla Glass, използвано на iPhone-ите и много други смартфони, работят усилено и върху огъваемото стъкло за електронни устройства. Corning вече правят огъваем тип стъкло, наречено „Willow Glass“.

Всъщност, сгъваемото стъкло не е нещо ново. Като старши вицепрезидент на технологията за оптични комуникации на Corning, Клаудио Мацали сподели на Fast Company, че Corning произвеждат огъваемо стъкло от близо 50 години. Те създадоха гъвкави стъклени влакна за оптични кабели, които според него могат да се огъват под ъгъл от 90 градуса и да продължат да функционират перфектно.

Въпреки че огъващото се стъкло не е ново, едно от предизвикателствата е да го направите ултра тънко. По думите на Поли Чу, цитиран от CNET – „За да достигнем радиус на плътно огъване, трябва да използваме стъкло, което е много, много по-тънко от тези, с които разполагаме днес. Колкото по-тънко става, толкова повече можете да го огънете.“

Направата на свръхтънко огъващо се стъкло е достатъчно голямо предизвикателство, но как да произведете толкова тънко стъкло и да го направите твърдо и устойчиво на повреди, че да може да се сравни с Gorilla Glass на настоящите смартфони?

Лесно е да забравите колко впечатляващи са Gorilla Glass и подобни технологии: Стъклото на дисплея на модерен смартфон може да поеме напрежение без да се разрушава или дори да се надраска. Gorilla Glass е по-твърд от обикновените метали, което е впечатляващо, а ние приемаме това за даденост.

Джон Байн, който ръководи бизнеса на Gorilla Glass, свързан с Corning, обясни предизвикателството пред Wired:

„В стъклен разтвор наистина оспорвате законите на физиката, за да постигнете много тесен радиус на завоя, който целите, но също така трябва дисплеят да може да оцелее при падане и да устои на напрежението от ежедневната употреба на устройството.“

Със стъклен екран няма да имате „неравности и бучки“ на дисплея. Той няма да се надраска и да се повредят толкова лесно, колкото пластмасата. Ето защо сегашните смартфони – от iPhone до телефони с Android – имат стъклени сензорни екрани. Стъклото е много по-траен материал, който ще се държи по-добре при реална употреба. Нокътят ви няма да повреди стъклен екран, но лесно може да остави вдлъбнатина на пластмасов. Ето защо стъклените сгъваеми екрани са една от главните сфери на иновации в съвременното производство на смартфони. Аз лично не виждам голям смисъл в технологията, но кой знае. Някой ден мога да остана изненадан.

***
По howtogeek.com




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"