fbpx

Панацея ли е изключване на захранването за неработещите джаджи

Когато се опитвате да поправите неправилно работеща джаджа, вероятно сте прочели или ви е казано следното: Изключете го, изчакайте 10 секунди и след това го включете обратно. Често това е всичко, което е необходимо да направите, за да разрешите проблема. Какво се случва с устройството в такава ситуация това и защо работи?

Изключването дава ефект, защото много потребителски технологични устройства, като кабелни модеми, рутери и поточни телевизионни системи, имат малки компютри вътре в тях. Изключването и включването им отново принуждава тези компютри да рестартират и изчистят временните проблеми със софтуера.

Вътрешните компютри в тези устройства работят с вграден софтуер (наречен фърмуер), който контролира поведението на устройството. Понякога във фърмуерът се получават грешки, които могат да доведат до загуба на запаметена информация или сривове. Рестартирането на устройството принуждава вътрешния компютър да се рестартира, което изчиства паметта на устройството и го кара да презареди и повторно изпълни софтуера си от нулата.

Рестартирането на устройство чрез изключване от електрическата мрежа може да работи добре на моменти, но всъщност е само временно решение. Той не коригира основния проблем, причинил неизправността или срива. За целта ще трябва да изтеглите и извършите актуализация на фърмуера за това конкретно устройство.

Хардуерните грешки в устройството също могат да причинят проблеми, които рестартирането може временно да реши. Въпреки това, постоянното поправяне ще изисква ремонт или подмяна на устройството. В тези случаи е най-добре да се консултирате с отдела за поддръжка на производителя.

Като цяло е най-добре да изключите само устройства, проектирани като потребителски уреди, които нямат превключватели за включване/изключване. Тези устройства зареждат софтуера си от фърмуер, който обикновено няма да бъде повреден от рязък спад в захранването.

Няколко примера:

  • Кабелните модеми
  • Интернет рутерите
  • Кутии за поточна и кабелна телевизия
  • Умни телевизори
  • Умни домашни устройства

Ако устройството има превключвател за захранване, опитайте първо да използвате него, за да рестартирате, тъй като това може потенциално да реши проблема.

Понякога обаче превключвателят не е достатъчен. В наши дни много джаджи използват „меки“ превключватели на захранването, които разчитат на софтуерния контрол. Някои от тези превключватели само поставят устройство в режим „заспиване“, докато други могат да започнат вътрешна последователност на изключване.

Изключването на „мек“ бутон за захранване и включването му отново на повредено устройство няма да предизвика непременно рестартиране на вътрешния му компютър. Така че може би ще трябва да преминете към следващата стъпка: изключете устройството от кабела и го включете отново.

Обикновено е лоша идея рязко да изключите захранването на устройства като настолни или преносими компютри. Това е така, защото те зареждат софтуера си от презаписващ се източник, като твърд диск или SSD. Те често използват тези устройства, за да съхраняват временни настройки, докато компютърът работи.

Ако рязко прекъснете захранването на вашия компютър, това може да прекъсне процеса на запис и да повреди файловата система на вашето устройство.

Понякога обаче компютърът става напълно неизползваем и няма начин да го поправите в рамките на софтуера. В тези случаи е добре да издърпате захранващия кабел и след това да рестартирате машината в краен случай. Може да има някаква загуба на данни, но понякога просто нямате друг избор.

Има и някои видове чувствително научно и медицинско оборудване, които никога не трябва изведнъж да бъдат изключени от контакта. Това може да причини щети или да застраши живота на някого.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"