fbpx

Ние всички сме Сатоши Накамото

Легендарният псевдоним е използван от групата, която създаде децентрализираната мрежа за разплащане, известна като Bitcoin.

Изминаха близо 12 години след пускането на първата публикация за биткойните, но не сме се доближили до разкриването на самоличността на Сатоши Накамото, мистериозният им създател. Има безброй разследвания, твърдения и теории кой е Сатоши, но вече това сякаш губи значение.

Когато Сатоши за пръв път се представи на света през 2009 г., той прие псевдоним, предпочитайки да остане анонимен, а в последствие прекратява комуникациите си в края на 2010 г. В годините след това Биткойн продължи да създава трусове в световната икономика, пораждайки широкото възприемане на блокчейн технологията и поставияйки контрола върху средствата на хората в техните ръце, докато финансови институции и правителства се накачулиха да блокират пътя му.

След издаването на статията, зародила Bitcoin, Сатоши отбеляза, че настоящата финансова система „страда от присъщите слабости на модела, основан на доверие“, и продължи, че „финансовите институции не могат да избегнат посредничеството при решаване на конфликти“. Новата му система за разплащане между равни разглежда тези проблеми и в процеса предизвиква тези установени норми както за финансовите институции, така и за правителствата, което вероятно би довело до заплаха за благосъстоянието му.

Освен че е цел за финансови институции, правителства и медии, някой като Сатоши би могъл да притежава голяма власт над индустрията на блокчейн, добавяйки нестабилност и застрашавайки целостта на екосистемата. Вероятно Сатоши е предвидил това като потенциален проблем в бъдеще и е избрал да отстъпи, знаейки, че общността, която ще изгради, ще бъде в състояние да осигури бъдещия растеж и успех на Bitcoin.

Децентрализацията се определя като разпределение или делегиране на организационни дейности далеч от едно авторитетно място или група. Популистката природа на Bitcoin зависи от това, че е децентрализирана платежна система, а Сатоши, считан за авторитетна фигура, би променил цялата тази идея и би застрашил екосистемата.

Дали индивидът или групата, известни като Сатоши Накамото, все още са живи и гледат отстрани, остава неясно, но биткойнът е по-силен от всякога. Той се превърна в актив на стойност над 1 трилион долара през десетилетието, откакто Сатоши спря да комуникира с медиите. Поради ролята си в създаването на децентрализирана платежна система, която се контролира от хората, прозвището Сатоши Накамото е предадено на общността, която го направи това, което е днес. По този начин, погледнато от една страна, всички ние сме Сатоши Накамото.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"