fbpx

Какво представлява перископският обектив за смартфоните?

Конкуренцията с камери за смартфони винаги е била игра на числа. Коя компания може да се похвали с най-много мегапиксели, брой камери или пък с увеличение на изображението? Що се отнася до законите на физиката обаче, оптичното увеличение и тънките телефони просто не вървят ръка за ръка. Ако гледате към космоса, например, по-дългата тръба на вашият телескоп предоставя по силно увеличение на образа.

През юли 2020 г. се носеха слухове, че Apple може да добави перископски телеобектив към бъдещ iPhone. Перископските лещи съществуват от известно време и те прецизно заобикалят проблемите с размерите, които традиционните телеобективи имат.

Най-големите граници при фотографията винаги са били физически, а не технологични. Има някои закони на оптиката, около които просто не можете да проектирате. Ето защо DSLR и безогледалните обективи на камерата са толкова големи и тежки. За да осигурят големи фокусни разстояния и широки отвори, самите лещи трябва да са с определен размер.

Например, обектив с фокусно разстояние 200 mm и максимална бленда f/2.8 трябва да има елемент от предния обектив, широк повече от 70 mm (или 3 инча). И това не включва никакви производствени съображения.

Камерите за смартфони имат същите ограничения, но в много по-малък мащаб. Тъй като имат по-малки сензори, те получават по-голямо увеличение от по-късите фокусни разстояния.

IPhone 11 Pro например има 52-милиметров телефото обектив, еквивалентен на пълна рамка, който всъщност е само 6 мм. Това означава, че ако искате да направите същата снимка с професионален DSLR, ще ви е необходим 52-милиметров обектив. Тъй като сензорът за фотоапарат на iPhone е с размери 1/3,6 инча (около 5 мм по диагонал), получавате еквивалентно увеличение.

Въпреки това, производителите започват да се сблъскват с проблеми. Можете да свиете сензорите на камерата без компромисите да станат твърде големи. Малките сензори се представят много по-лошо при слаба светлина и се справят по-зле с по-високата резолюция.

Ако Apple искаше да получи по-голямо увеличение в iPhone, това би могло (на теория) да намали наполовина размера на сензора. Въпреки това, вероятно е скъпо да се произвежда и е трудно да се приложи.

Перископният обектив работи много подобно на перископ на подводница. Светлината навлиза в предния елемент и след това се отразява на 90 градуса от ъгъл огледало. Тя преминава през всички други елементи на обектива, преди да удари сензора на камерата и след това се записва като снимка. Променяйки посоката, в която светлината пътува, не е нужно по-дългите лещи да са толкова издадени, защото могат да бъдат широки.

За производителите на телефони това е сериозно предимство. Много по-практично е да намерите необходимото пространство за по-дълъг телеобектив в хоризонтално положение, отколкото да свиете сензора или да направите по-дебел телефон.

По този начин производителите не се ограничават до 50 мм еквивалентни лещи с 2х оптично увеличение. Това прави възможни лещи 100 mm (около 5x увеличение) или дори 200mm еквивалент (около 10x увеличение).

Разбира се, все още има компромиси и технологията е нова, но с финес прескача най-голямото ограничение от добавяне на оптично увеличение към смартфон.

***
по How-To Geek, сн. Pocketnow




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"