fbpx

Toyota планира строежа на град-лаборатория на бъдещето

Toyota планира да построи „единствен по рода си град на бъдещето“ на площ от 175 акра в основата на връх Фуджи в Япония. В началото на годината Toyota разкри плановете си за прототипа „град на бъдещето“, като проектът, известен като „Вплетеният град“, се очаква да стартира през 2021 година.

Акио Тойода, президент на автомобилния гигант, описа „Вплетеният град“ като „жива лаборатория“, която ще включва хиляди жители и ще тества автономни превозни средства, роботика, лична мобилност, умни домове и изкуствен интелект в реална среда.

„Представете си напълно контролирана среда, която ще позволи на изследователи, инженери и учени да тестват свободно иновативни технологии“, коментира той, цитиран от CNBC, обявявайки плановете във връзка с технологичната конференция на CES в Лас Вегас. Това, по думите му, ще бъде наистина уникална възможност да се създаде цяла общност и град от самото начало.

Компанията не обявява разходи или времеви рамки за завършване на проекта.

Генералният план за града включва три сектора за изследване на технологии от рода на: бързи превозни средства;такива с по-ниска скорост, лична и пешеходна мобилност, както и паркови алеи за пешеходци.

Toyota очаква първоначално около 2000 души да живеят в „Вплетеният град“ – от служители до търговци на дребно и гостуващи учени

Акио Тойода споделя още, че това е личното му поле за сбъдване на мечти и е убеден, че ако построи града, хората ще дойдат в него.

Планира се градът да бъде напълно самодостатъчен. Това включва сгради, изработени предимно от дърво, за да се сведе до минимум въглеродният отпечатък; напълно автономни превозни средства с нулеви емисии; слънчева енергия в допълнение към енергия, генерирана от водородни горивни клетки.

Замислен като „жива лаборатория“, Вплетеният град ще служи като дом за постоянно живеещи и изследователи, които ще могат да тестват и развиват в реални условия технологии като автономия, роботизация, лична мобилност, интелигентни домове и изкуствен интелект. Проектът предполага включването на учени от цял свят, а резултатите ще доведат до големи промени в световен мащаб.

Жилищата, според плановете на компанията, ще бъдат оборудвани с „най-новите технологии в областта на подпомагането на живота на човека, като домашна роботика за ежедневни задачи, като чистене и готвене“.

„Искрено вярвам, че това е проект, който може да бъде от полза за всички. Не само за Toyota“ – допълва Тойода.

Градът е проектиран съвместно с известния датски архитект Bjarke Ingels, чиято фирма проектира втория Световния търговски център в Ню Йорк, новата централа на Google и други модерни или футуристични разработки, както и симулационен град в Дубай, който се опитва да пресъздаде ситуация в която биха попаднали бъдещите заселници на Марс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"