fbpx

Туризмът в България не е сред най-засегнатите от пандемията в ЕС

През последната година туризмът е сред секторите, най-засегнати от пандемията COVID-19, поради ограниченията за пътуване, както и други предпазни мерки, предприети в отговор на разпространението на заразата.

Броят на нощувките в местата за туристическо настаняване в ЕС е спаднал с 61% между април 2020 г. и март 2021 г. (1,1 млрд.) В сравнение с 12-те месеца преди пандемията (април 2019 г. до март 2020 г. – 2,8 млрд.), сочат данните на Евростат.

Сред държавите-членки на ЕС най-голям спад е регистриран в Малта (-80%) и Испания (-78%), следвана от Гърция (-74%), Португалия (-70%) и Унгария (-66 %). В другия край на скалата Холандия и Дания отчитат спад от 36%.

Между април 2020 г. и март 2021 г. в сравнение с предходните 12 месеца нощувките на международни гост, са намалели със 79%, докато нощувките, прекарани от жители на дадената държава, са намалели с 45%.

През този период броят на нощувките от международни гости намалява във всички държави-членки на ЕС с налични данни, като най-големият спад се наблюдава в Испания (-90%), Румъния (-89%), Унгария и Финландия (и двете -88% ), както и Чехия (-87%).

Сред страните от ЕС само жителите на Словения (+ 25%) и Малта (+ 20%) са прекарали повече туристически нощувки в собствената си страна в сравнение с 12-те предходни месеца. Като се има предвид обаче относително малкото значение на вътрешния туризъм в тези страни, това увеличение не може да компенсира рязкото спадане на международния туризъм.

На този фон България не е сред най-засегнатите страни. Спадът на общите нощувки е съизмерим със средния за ЕС, докато намаляването на чужди туристи е на границата на 80-процентния спад, като 9 други страни-членки са над 80% спад на чуждите туристи.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"