fbpx

Общата нетна печалба на банките за 2019 г. е в размер на 1.675 млрд. лв. Това показват финансовите им отчети, предадени в Българска Народна Банка. Спрямо предходната година печалбата остава на същото ниво и само с около 3 милиона лева по-малко. Активите на банковата ни система са 114.2 млрд. лв., като отбелелязват ръст от 8.64%.

Приходите на кредитните институции от лихви възлизат на 3.03 млрд. лв., като също така отчитат минимално понижение спрямо 2018 г. Изплатените от банките лихви продължават да падат за поредна година. През изминалата година те са едва 286 млн. лв., което е спад с още 3.76%. В същото време спестяванията в системата са 97.2 млрд. лв. Само за последното тримесечие депозитите на домакинствата нарастват с 1.8 млрд. лв. или 3.2%, а тези на нефинансови предприятия с 878 млн. лв. Ръстът на депозитите в сектор държавно управление е с 379 млн. лв., което е повишение от 16.6%.

Таксите и комисионни си остават един от най-качествените лостове на банките за повишаване на своите приходи. За 2019 г. те са в размер на 1.323 млрд. лв., което е още един исторически връх. Вече започна лошата практика, без много „фанфари“ банките да честитят следващата година на своите клиенти с последващо повишение на таксите. Пpилaгaнeтo нa европейски регламент, влизащ в сила от 15 декември 2019г., води до задължението дocтaвчицитe нa плaтeжни ycлyги дa изpaвнят тaĸcитe cи зa пpeвoди в евро в Бългapия c тeзи ĸъм cтpaни oт EC и oт Eвpoпeйcĸoтo иĸoнoмичecĸo пpocтpaнcтвo, Това даде повод на опериращите у нас банки да увеличат своите такси и комисионни в лева.

През изминалата 2019 г. банките успяха да спестят малко над 53 млн. лв. от административните си разходи, но стойността им си остава все така висока на ниво от 1.664 млрд. лв. По-ниска стойност са отчели трезорите по обезценка на финансовите си активи, които са близо 431 млн. лв. или с 48 млн. лв. по-малко.

За първи път в историята на банковата ни система, с изключение на един банков клон в София, всички банки са на печалба.
За поредна година тя е концентрирана в седем от тях и формира 84% от общата нетна печалба. Всички тези банки са с печалба над 100 млн. лв.

Лидерството е в ръцете на УниКредит Булбанк АД, с печалба от 425 млн. лв., като спрямо предходната година стойността е около 5 млн. лв. по-ниска. Тройката се допълва с Банка ДСК ЕАД и Юробанк България АД със съответно с 246 и 211 млн. лв., повишавайки печалбите си с 8% и 26% спрямо финансовата 2018 г.

В края на декември брутният размер на необслужваните кредити и аванси е 6.1 млрд. лв., като нетната им стойност намалява до 3.2 млрд. лв.

Според данните на Централната банка се забелязва ръст в кредитирането. Потребителските кредити са стигнали 12.4 млрд. лв., което е с 20% по-високо от година по-рано.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"