fbpx

Печалбата в банковата ни система в края на август е 686 млн. лв., показват данните от финансовите отчети в Централната банка. На годишна база печалбата е със спад от 43.45%, или близо 527 млн. лв. Историята показва, че печалбата е най-ниската за последните 5 години. Дали това е добре за обикновените граждани е спорен въпрос, тъй като съвместно с бизнеса, те са основния източник за тази печалба.

Както стана практика в последните пет години, банките продължават да разчитат на твърдата си ставка от такси и комисиони, които са засегнати едва с 8.7% от кризата и са в размер на близо 800 млн. лв. Разходите за тях отчитат понижение от 9 млн. лв. до 132.7 млн. лв.

Приходите на банките от лихви в края на август възлизат на 1.97 млрд лв., като тук кризата е взела своето, намалявайки ги със 73.74 млн. лв. или с 3.59%. Изплатените от банките лихви отбелязват междинно леко покачване в края на осмия месец до 219.8 млн. лв. или с ръст от близо 14% по-високи на годишна база. Този процес скоро ще приключи, след като лихвите по депозити станаха нулеви.

Въпреки кризата обаче депозитите в банките прескочиха психологическите 100 млрд. лв., увеличавайки се с 6.7% на годишна база. 60% от тези депозити отново са на населението, като ръстът им е с още 4 млрд. лв., което е странно при настоящата криза и растяща безработица.

Кредитите отбелязват спад с 15 млрд. лв. до 77 млрд. лв., но това се дължи на липсата на кредитиране на централните банки, които година по-рано са били кредитирани с 12 млрд. лв. В условията на кризата кредитите на домакинствата логично растат, като към юли те са се увеличили с 1.8 млрд. лв. до 25.26 млрд. лв.

Собственият капитал на банковата система през август се увеличава със 143 млн. лв. до 15.2 млрд. лв. Нарастват внесеният капитал и натрупаният друг всеобхватен доход и печалбата.

Към края на август одобрените заявления за отсрочване и уреждане на изискуеми задължения към банки и дъщерните им дружества – финансови институции са за общата стойност от 9.07 млрд. лв. От тях малко над 2.1 млрд лв. са на домакинствата, а останалите 6.96 млрд. лв. са на предприятията.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"