fbpx

Когато говорим за последствията от действията ни върху климата, нашите пари не са първото нещо, за което се замисляме. Може банковата или пенсионната ни сметка и личните инвестиции да не са директна причина за отделяне на вредни газове в атмосферата, но институциите, чрез които инвестираме и използваме за нашия бизнес имат много голямо влияние върху околната среда. Затова решенията къде да инвестираме парите си, са много важни.

За много хора банките са единствено институции, в които се извършват парични движения. Но това съвсем не е така – в доклади за 2020 година на Rainforest Action Network и други организации с нестопанска цел се разкрива, че 35 от световните топ банки са инвестирали $2.7 трилиона в компании за твърди горива от края на 2015 година. Докладите също така споменават, че финансирането на твърди горива е нараснало от края на 2015 година, въпреки подписването на Парижкото споразумение за климата.

Много от тези банки предлагат разплащателни сметки и на обикновени клиенти, но това не означава, че парите им се използват за инвестиране в твърди горива. Причината е, че потребителските услуги на банките са отделени със закон от техните инвестиционни клонове. Това обаче не означава, че частните потребители не могат да влияят върху инвестициите, които банките им правят.

Банковите институции имат интерес да запазят клиентите си в потребителските услуги“, твърди Луис Рус, активистка за капиталните пазари и консултант на множество организации с нестопанска цел. „По този начин банките градят своята идентичност като бранд, градят социален лиценз, който им дава политическа сила. Ако техните потребители изразят, че за тях е важно банката да не финансира климатичните промени, това би могло да има голямо въздействие“, изтъква още Рус.

Но как ние като потребители можем да намалим влиянието на парите си върху околната среда? На първо четене, можем да проверим каква е политиката на банката ни спрямо промените в климата в сайтове от типа на BankTrack . Ако сме недоволни от идеологиите и инвестициите, които нашите банки правят, най-лесният начин да намалим личното си влияние върху околната среда е като преместим парите си в друга банка.

Начин да използваме силата на парите ни за доброто на планетата, е и чрез пенсионните фондове. Повече от 47 трилиона долара се инвестират в света за пенсии, което е около половината от всички инвестиции в глобалната финансова система. Много от хората обаче не знаят, че част от парите им в пенсионни фондове могат да бъдат използвани за инвестиции в твърди горива. В такъв случай, потребителите могат да сменят пенсионния си фонд и да преместят парите си в банка, която дава възможност тези ресурси да не се инвестират в твърди горива.

Трети начин, чрез който можем да помогнем на планетата чрез парите си, е чрез т. нар. „устойчиво инвестиране“, или инвестиране в компании, които отговарят на нашите идеи, или такива, които работят активно за позитивни промени в света. Дарения за организации със зелени цели и политики също би допринесло позитивно.

***
Коментарът е от специалното приложение в сайта на БиБиСи „Интелигентен наръчник за изменение на климата“




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"