fbpx

България остава в състезанието за „Фолксваген“, вдига мизата

За да осигури договора за новия завод на автомобилния гигант, България е готова да удвои субсидиите, които предлага, пише в ексклузивен материал във вторник вечер германският всекидневник Frankfurter Allgemeine Zeitung, цитиран от Инвестор.

„Намерихме начин да предложим на Volkswagen Group вместо 135 млн. евро 250 до 260 милиона евро“, заяви бившият държавен глава Росен Пленелиев пред F.A.Z. В момента Плевнелиев е председател на Автомобилен клъстер България и лобира активно в полза на страната си.



На VW е била изпратена съответна оферта, отговор все още няма, добавя Плевнелиев. Ако се прибави и инфраструктурата – връзката с железопътната линия, до магистралата и метрото, София предлага общо 800 милиона евро, за да избере VW България, вместо Турция. Плевнелиев уверява, че помощта е била договорена с Европейската комисия.

България предлага на VW голяма индустриална зона извън столицата София, близо до летището. Бившият стоманодобивен завод и теренът принадлежат на българската Първа инвестиционна банка и австрийската компания за недвижими имоти Soravia.

Германският автомобилен концерн Volkswagen не се е отказал от Турция, но ясно огласеното решение е да се отложи взимането на решение за тази инвестиция, каза по БНТ финансистът Емил Хърсев.

От Volkswagen обявиха във вторник, че отлагат решението си за завода на стойност 1,3 млрд. евро заради започналата миналата седмица турска операция в Сирия.

Твърде сериозно се поставя въпросът, който е трябвало да си постави в самото начало – какви са критериите и как изобщо се избира локацията за една такава инвестиция, подчерта той.

Един от членовете на Надзорния съвет на концерна, който е и акционер, е поставил много въпроси, в това число и такива, които ние трябваше да си поставим. А именно: „какви са тези състезания, какъв е този спринт и надпревара да се дават субсидии на частни фирми и по какъв начин изобщо се допуска този механизъм на наддаване на субсидии, при който естествено, че нито една европейска държава не би могла да конкурира една централизирана и авторитарна държава като Турция“.

Финансистът смята, че има много основания да се постави въпросът за корупцията във Volkswagen. „Предложен е максимумът от нашата държава и този подарък от близо 300 млн. лв. не е много обоснован. Хубаво е да имаме знаков инвеститор, добър имидж е, но трябва да се гледат ползите“, посочи финансистът.

Що се отнася до военния конфликт в Сирия и отлагането на решението за инвестицията, то България вече е в по-изгодна позиция, коментира Хърсев.

Заради военната си офанзива в Сирия Турция попадна под силна международна критика. В понеделник германското правителство призова за незабавно спиране на военната операция. Страните членки на Европейския съюз се договориха вчера да ограничат износа на оръжие за Турция, а президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи санкции на Анкара.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"