fbpx

Блокчейн – ефикасното решение за всеки проблем

блокчейн, биткойн

Напоследък Блокчейн системите нашумяха доста като ефикасно решение на редица проблеми. Но какво всъщност е Блокчейн, кой го е измислил и по каква причина?

Blockchain (Блокчейн) или буквално „Редица от блокове“, представляват информация и съдържат хашове (вид индетификационнен код), които са уникални за всеки блок от веригата. Системата е разработена от човек или група хора, известни под псевдонима – Сатоши Накамото – създателят на криптовалутата Биткойн. Причината за създаването на протокола е решаването на проблема с Двойното плащане.

Представете си, че имате онлайн портфейл с 3 биткойна. Пращате 2 от тях за закупуването на дадена стока и след това пращате същите два за закупуването на друга. Това именно е проблемът на Двойното плащане. Ако няма неразрушима система за контрол, все някой ще измисли хак, за да може да постигне това и в последствие ще унищожи криптовалутата. Точно тук се включва блокчейн методът.

блокчейн, биткойн

Сега пък си представете, че с двама свои приятели купувате нещо заедно, или някой от вас плаща за ресторант. Всеки от вас има по 3 биткойна, като първо единият плаща сметката от 3 биткойна към ресторанта. Информацията за транзакцията се записва като: Вашата сметка: -3 BTC, сметката на ресторанта +3 BTC и се слага хаш чрез хашираща програма. Например hashcash – алгоритъм, който Биткойн използва за хаширане. Този Блок се нарича начален блок и е по-специален, защото не съдържа хаша на никой блок преди него. След това единият от приятелите ви праща 1 биткойн, за да покрие своята част от сметката. Записва се като: неговата сметка -1 BTC, Вашата сметка +1 BTC, хеша на транзакцията към ресторанта и се добавя нов хеш за новосъздадения блок, който се прикачва към веригата, тъй като всеки участник може да се върне и да прегледа къде са отишли парите, като проследи хаш кодовете. Вторият ваш приятел прави същото и неговият блок се прикачва към веригата по същият начин.

Да приемем, че един от приятелите ви иска да хакне системата и да плати следваща сметка към същия ресторант за 3 биткойна, след като са му останали само 2. Дори да хакне собствения си електронен портфейл, трябва да подмени освен хакнатия блок, в който праща част от парите си и всички блокове след него, за да бъде валидна съответната верига. Това отнема изключително много време, а като добавим и факта, че всеки участник в системата има достъп до свое копие на веригата и може да проверява други вериги в реално време, излиза че трябва да се хакне не само цялата верига на един компютър но и на всички компютри, работещи с тази верига. Това прави Блокчейн практически неразбиваем.

Разбира се, тази статия само повърхностно разглежда същността на блокчейн. Но остават още много проблеми, сред които „Умни договори“, „Доказателство за работа“, „Майнване“. Очаквайте скоро!




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"