fbpx

Тези дни особено актуална стана темата за пенсиите, за видовете пенсионно осигуряване, за това – къде всъщност са парите ни и колко ще се напълнят джобовете ни след навършване на пенсионна възраст. Именно в този много подходящ момент публикуваме продължението на анализа на Емилия Милчева „Допълнителното задължително пенсионно осигуряване – гарнитура на „държавната пенсия” или истински доход за старини?“

Правото на избор
Както вече стана дума
, началото на допълнителното задължително пенсионно осигуряване е поставено през далечната 2000 г. с влизането в сила на Кодекса за задължително обществено осигуряване, по-късно променен на Кодекс за социално осигуряване.

Преди 19 години всички хора, които са родени след 31.12.1959 г. бяха задължени да избират пенсионоосигурително дружество, в което да постъпват вноските им по допълнителното задължително пенсионно осигурявaне в универсален пенсионeн фонд.

От тогава всеки, който за първи път е осигуряван за пенсия (сключване на първи трудов договор, започване на дейност като самостоятелно заето лице) има тримесечен срок да избере лично някой от универсалните пенсионни фондове. Изборът не е на работодателя, на синдикални дейци или на каквито и да са други „добронамерени” хора, а на самия осигурен човек, започващ кариерата си на пазара на труда. За работещите при специфични условия на труд, се избира и професионален пенсионен фонд, в който да се внасят парите за втора пенсия.

Участието във фонд за допълнително пенсионно осигуряване започва от датата на сключване на осигурителен договор между осигуреното лице и избраното лицензирано пенсионноосигурителното дружество. Заявлението е по образец, утвърден с наредба на Комисията за финансов надзор. Подава се в офис на пенсионноосигурителното дружество, чрез осигурителен посредник или като електронен документ, подписан с електронен подпис.

Осигурителният договор се прекратява от първо число на месеца, следващ месеца на избора, ако лицето е избрало да се осигурява в друго пенсионноосигурително дружество или във фонд „Пенсии“ на ДОО.

Важно е да се пазят внимателно екземпляр от осигурителния договор и правилника за организацията и дейността на пенсионния фонд, тъй като в тях са описани условията, при които се осигурява едно лице.

В случай че лицето не избере фонд за допълнително задължително пенсионно осигуряване в тримесечен срок от възникване на задължението за осигуряване или е подадено заявление за участие в повече от един УПФ, то бива разпределено в такъв фонд служебно от Държавата по жребий между регистрираните в страната универсални и/или професионални пенсионни фондове.

Какво става, ако едно лице не знае или е забравило в кой точно фонд се внасят средствата му по индивидуалната партида?
Едната възможност е човек да получи тази информация, като подаде заявление до Националната агенция за приходите (НАП) за предоставяне на информация в кой Универсален или Професионален пенсионен фонд постъпват осигурителните му вноски и да я получи срещу документ за самоличност.

Другата възможност е да посети интернет страницата на НАП (www.nap.bg) „Справка за данни по ДЗПО“, на която с персонален идентификационен код от НАП (ПИК) и Квалифициран електронен подпис (КЕП) можете да получи желаната информация. Електронната услуга дава достъп до информация за направени осигурителни вноски към универсален, професионален или доброволен фонд.

По принцип ако разпределението е служебно, то пенсионното дружество е длъжно да информира с уведомително писмо за това, непосредствено след разпределението.

Право на информация за натрупаните средства по индивидуалната партида
Всяко осигурено лице има индивидуален осигурителен номер в избраното пенсионноосигрително дружество, а вноските му за фонд ДЗПО на УПФ постъпват и се натрупват в индивидуална осигурителна партида. Внасяйки средствата си във фонда, осигуреното лице закупува пенсионни дялове. Стойността на дяловете се променя ежедневно. Нарастването на пенсионния дял отразява постигнатата доходност от инвестициите, в резултат на която се увеличават и средствата по партидите на осигурените. Всяка индивидуална партида е с различна сума и зависи от годините осигуряване и върху каква сума е правено то.

Средствата в пенсионните фондове се натрупват и инвестират, съгласно изискванията на КСО. В кодекса се определят инструментите и се поставя ограничения за инвестиране пред пенсионните дружества, с цел да се защитят интересите на осигурените лица. Поставено е и изискване з  постигане на минимална доходност по партидите на осигурените лица. Инвестиционната политика на всеки УПФ е определена в неговия правилник. Надзорът по изпълнението на инвестиционата политика на пенсионноосигурителните дружества е възложена на Комисията по финансов надзор.

Инвестиционната политика на всеки УПФ е определена в неговия правилник. Пенсионноосигурителното дружество, което управлява фонда, в който е осигурено дадено лице е длъжно всяка година до 31 май да изпраща извлечение от  индивидуалната му партида по пощата. То съдържа информация за натрупаните средства по партидата към края на предходната година, постъпилите вноски, постигнатата доходност, извършените плащания и начислените такси и удръжки.

Също така заинтересуваното лице може и текущо да следи състоянието на партидата си, с помощта на осигурителен номер и парола. Те се предоставят лично от съответното пенсионноосигурително дружество.

Такси и удръжки
Допълнителното пенсионно осигуряване в България се осъществява от частни търговски дружества. Те събират такси и удръжки от осигурените лица, чиито средства управляват. За да защити интересите на осигурените, законодателят е предвидил, че пенсионноосигурителните дружества могат да събират единствено предвидените в Кодекса за социално осигуряване такси и удръжки, като е определил и максимално допустимия им размер.

На сайтовете на дружествата са публикувани правилниците на фондовете, а в тях са упоменати всичките такси и удръжки, като последните са посочени и в осигурителен договор. Най-важните такси при УПФ са инвестиционната такса и таксата за управление на УПФ.

Инвестиционната такса се начислява върху размера на партидата на осигуреното лице, без значение от реализираната доходност, като максимумът й е 0,75 % за 2019 г.

Такса управление е удръжка, която се прави „на входа” от всяка нова вноска при УПФ и размерът и е 3,75% за 2019 г.

Ако осигурените лица желаят да прехвърлят натрупаните си средства в друг фонд, могат да го направят веднъж годишно без да заплащат такса.

Такса има само при смяната на пенсионен фонд в България с такъв в страна от Европейския съюз. Тя е в размер на 10 лева.

Право за прехвърляна на индивидуалната партида в друг фонд за допълнително пенсионно осигуряване
Дори човек да е избрал пенсионен фонд, в някакъв момент може да поиска да го смени. Промяната може да бъде направена един път годишно (едногодишния срок се прилага и за сключването на първия осигурителен доход и за служебното разпределение), но не по-късно от 5 години преди навършване на възрастта за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68, ал.1-2 от КСО и ако не е отпусната такава на друго основание (чл.68А от КСО, §4 от ПЗР на КСО) на заинтересованото лице.

Промяната във вида на осигуряването възниква от първо число на месеца, следващ месеца, през който е направен избора.

За да прехвърли индивидуалната си партида човек в друг пенсионен фонд е необходимо да подаде заявление до избраното дружеството, което го управлява. Заявлението е по образец и се подава с нотариална заверка на подписа. Нотариалната заверка е задължителна. Договорът не се сключва едновременно с подаване на заявлението за прехвърляне, а едва след потвърждаването на прехвърлянето от „старото” дружество. След превеждане на  средства по индивидуалната партида „старото” дружество е длъжно да изпрати с писмо с обратна разписка информация, каква сума от партидата е прехвърлена.

От 15 август 2015 г. след поредната промяна в Кодекса за социално осигуряване се даде възможност на осигурените лица, родени след 31.12.1959 г. да се откажат от пенсия в УПФ и да се осигуряват само в Държавното обществено осигуряване-фонд „Пенсии“ и съответно фонд „Пенсии за лица по чл.69“. За тези лица осигурителната вноска за фонд „ДЗПО“ в УПФ  от 5 %  ще бъде пренасочена към ДОО.

Прехвърлянето на индивидуалната партида в ДОО също става със заявление, което се подава в НАП – лично, от упълномощено с нотариално заверено изрично пълномощно лице или по електронен път с квалифициран електронен подпис на осигуреното лице. Тези осигуровки се събират в Държавния фонд за гарантиране устойчивостта на държавната пенсионнна система („Сребърният фонд“), защото заинтересованото лице може да възобнови осигуряването си от фонд „Пенсии“ на ДОО в универсален пенсионен фонд.

Лицата могат да упражнят правото си този избор след изтичане на една година от  избора на фонд „Пенсии“ и до 5 години преди навършване на възрастта по чл.68, ал.1-2 от КСО, чрез подаване на индивидуално заявление до пенсионноосигурителното дружество по ред, определен с наредба, издадена от Комисията за финансов надзор. За периода, през който партидата е била на съхранение в т.нар.“Сребърен фонд“ не се начислява никаква доходност. В този случай осигурителните вноски, предвидени за осигуряване в УПФ започват отново да се превеждат по индивидуалната партида на лицето в избрания от него УПФ.

Осигурените в професионален пенсионен фонд (ППФ) лица също могат еднократно да променят осигуряването си от професионален пенсионен фонд във фонд „Пенсии“ с увеличена осигурителна вноска, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст или професионална пенсия за ранно пенсиониране. Веднъж прехвърлило средствата от индивидуалната си партида, лицето не може да възобнови осигуряването си в ППФ. Промяната се извършва чрез подаване на заявление в компетентната териториална дирекция на НАП – лично или от упълномощено с нотариално заверено изрично пълномощно лице или по електронен път с квалифициран електронен подпис на осигуреното лице. Осигурителната вноска за ППФ (12% за първа и 7% за втора категория труд) започва да постъпва във фонд „Пенсии“ на ДОО от първо число на месеца, следващ месеца на избора.

През последните 5 години, които остават до момента на навършване на възрастта за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68, ал.1-2 от КСО, лицата НЕ могат да прехвърлят средства в и от „Сребърния фонд“. Те ще получават пенсия от там, където са осигурявани през тези последни пет години.

Ако средствата по партидата до момента на пенсиониране са били в „Сребърния фонд“, лицето получава пенсия само от НОИ, тъй като средствата ще се прехвърлят във фонд „Пенсии“ на ДОО. Ако средствата въобще не са били прехвърляни в „Сребърния фонд, или са прехвърляни, но са върнати обратно в УПФ, лицето ще получи пожизнена пенсия от НОИ и допълнителна пожизнена пенсия от УПФ, в който е партидата му към момента на пенсионирането.

Какъв да бъде изборът – Универсален пенсионен фонд или фонд „Пенсии“ на ДОО?
Хората родени след 31.12.1959 г. имат право да изберат къде да насочат своите индивидуални партиди от универсалния пенсионен фонд – към частни пенсионноосигурителни дружества или към „Сребърния фонд“.

За съжаление, отговорът на поставения въпрос е труден и е строго индивидуален за всеки осигурен. Има много условия и фактори, които се отразяват на решението. То може да се вземе едва, след като се види и сравни какво ще получи в двата случая: какъв би бил размерът на пенсията от ДОО, изплащана в пълен размер и какви биха били размерите на пенсията от ДОО, изплащана в намален размер, и на пенсията, изплащана от УПФ. За да се разбере това, обезателно трябва да се поиска консултация със съответните изчисления от частното пенсионно-осигурително дружество в чийто фонд сте осигурени. Добре е да се потърси и съвет от независим пенсионен консултант с проверена репутация.

Има няколко важни предимства на осигуряването по втория стълб. Допълнителната пенсия от УПФ се отпуска пожизнено, след навършване на възрастта по чл. 68, ал.1-2 от КСО на заинтересуваното лице, без да се изисква някакъв точно определен осигурителен стаж и може да се получава преди да се отпусне пенсия от НОИ.

По желание на осигурения, пенсионният фонд може да изплаща пенсия за старост пет години преди навършване на възрастта му за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст от „първия стълб”. Условието е, че натрупаните средства по индивидуалната партида трябва да позволяват отпускане на такава пенсия, в размер не по-малък от размера на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68, ал.1-2 от КСО.

Размерът й се определя на базата на натрупаните средства по индивидуалната партида на лицето, направени от вноски и доходите от тяхното инвестиране и в зависимост от продължителностти на живот след пенсиониране.

След пенсионирането на лицето от УПФ, партидата му се запазва и се обслужва както преди пенсионирането – остатъкът от средствата се инвестират, като доходността се натрупва в партидата.

Също така може еднократно или разсрочено да бъдат изплатени до 50% от средствата, натрупани по партидата на лицето, при намалена работоспособност над 89,99 на сто, въз основа на експертно решение (ЕР) на ТЕЛК или на НЕЛК.

Средствата по индивидуалната партида се наследяват и се получават еднократно или разсрочено. При смърт на осигуреното лице, преди да е придобил право на лична пенсия от УПФ, натрупаната сума се изплаща на наследниците му. Правото на наследяване се запазва и когато осигуреното лице вече получава пенсия от УПФ, като се изплаща остатъкът от индивидуалната му осигурителна партида.

Ако лицето осигурявано в УПФ се пенсионира и преживее над средната възраст, за която се изчислява пенсията, то продължава да получава пожизнена пенсия за сметка на пенсионните резерви на фонда с размер на пенсията, получена през последния месец, в рамките на който са изчерпани изцяло средствата по партидата му.

В случай, че натрупаните средства по партидата на лицето в УПФ, са с малък размер и не са достатъчни за получаване на пожизнена пенсия с размер най-малко 20% от минималната пенсия за страната, пенсия от УПФ не се отпуска, а средствата по партидата се изплащат на лицето еднократно или разсрочено по избор на заинтересувания.

Разбира се, осигуреното лице може да избере да прехвърли средствата си от УПФ във фонд „Пенсии” на ДОО. Осигурителните му вноски за фонд „ДЗПО“ в УПФ  от 5 %  ще бъдат насочени към „Сребърния фонд“. След придобиване на право на пенсия, средствата по партидата ще се прехвърлят във фонд „Пенсии“ на ДОО. На тези лица ще се изчисли пълна, ненамалена държавна пенсия, но те няма да получават пенсия от частен фонд.

Държавата гарантира, че заинтересованите лица при изпълнението на условията разписани в Кодекса за социално осигуряване ще получават пенсии, но няма точно определена сума. Тези пенсии подлежат на индексация, но тя не е гарантирана и се определя с държавния бюджет за предстоящата година. Във фонд „Пенсии“ няма индивидуални партиди, затова и при смъртта на осигуреното лице НЯМА наследяване на натрупаните му средства.

От всичко това следва единствено възможната препоръка. Решението за евентуален отказ от осигуряване в частен пенсионен фонд трябва да се вземе само след много внимателна консултация с компетентен пенсионен консултант, след като са получени съответните изчисления от частния пенсионен фонд, в който сте осигурени.

Както казахме по-горе, държавата е силно заинтересувана да мотивира хората да прехвърлят средствата си от частните пенсионни фондове във фонд „Пенсии” на ДОО. Един път, това й дава средства днес, за изплащане на днешните пенсии. За утрешните пенсии в определена степен важи принципът „след нас и потоп” – те ще са грижа на някоя друга власт, не на днешната. Освен това, не е никаква тйна, че във всяка политическа партия има хора, които не могат да спят поради факта, че вече над 13 милиарда лева са натрупани в частните пенсионни фонодове, инвестират се и … държавата няма никаква власт над тях, освен разбира се надзорната функция на КФН.

По тази причина, осигурените лица трябва да бъдат изключително предпазливи, резервирани и дори подозрителни, когато чуват съвети да се откажат от осигуряването си по „втория стълб” от страна на политически лица от действуващата изпълнителна или законодателна власт, както и от държавни служители. Не е хубаво човек да бъде параноичен, но както беше казал един автор „живели сме и в по-трудни времена, но в по-подли не”.

Разбира се, има случаи, когато прехвърлянето на натрупаните средства от УПФ в „Сребърния фонд” е изгодно за осигурените лица. Най-често, това е свързано със случаи на ранно пенсиониране при определени категории служители от силовите ведомства, но и тук важи предишната препоръка – съберете нужната информация, консултирайте се с компетентно лице и тогава действувайте. Помнете, че всеки случай е индивидуален и трябва да се решава сам за себе си.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"