fbpx

Европейски гигант за сателитен интернет конкурира Starlink

Френският оператор Eutelsat обяви, че след проведени преговори тази седмица ще се слее с британския OneWeb с цел да се конкурира със Starlink, пише Capital.fr.

Тази операция има за цел създаването на голяма компания, която да може да се противопостави на мастодонта Starlink на американската програма SpaceX в надпреварата за доставяне на интернет от Космоса. След като в понеделник обяви, че „се водят разговори (…) с оглед на възможно сливане“ с OneWeb, на която притежава 23% от акциите, Eutelsat, че всеки от акционерите на двете компании ще притежава по 50% от акциите на бъдещата съвместна групировка. Транзакцията, която ще бъде чрез размяна на акции, оценява OneWeb на 3,4 милиарда долара, което предполага стойност от 12 евро на акция на Eutelsat, се казва в прессъобщение на компанията. Приключването на операцията е предвидено да се осъществи до „края на първата половина на 2023 г.”

Eutelsat e специализиран в излъчването от Космоса на високоскоростен интернет. Той разполага с 35 спътника, които са позиционирани на геостационарна орбита на 36 000 километра.

След обявяването на сливането в понеделник акциите му отбелязаха рязък спад на фондовата борса в Париж със 17,8% до 8,57 евро. Британската компания OneWeb вече е разгърнала 428 от 648-те сателита на ниска орбита, на няколкостотин километра над Земята с цел да осигури високоскоростен интернет с ниска латентност или намалено забавяне при предаване на данни, което е от съществено значение за задоволяване на бързо нарастващите нужди.

Дялове в капитала на OneWeb освен индийския конгломерат Bharti (30%) и Eutelsat (22,9%) имат още британското правителство (17,6%), японската Softbank (17,6%) и корейския конгломерат Hanwa (8,8%). Основен дял в Eutelsat имат Bpifrance (20%), публична инвестиционна банка, собственост на френската държава и Фондът за стратегическо участие (FSP), притежаван от седем френски застрахователни дружества. Останалата част от капитала са свободно търгуваеми на борсата акции.

Пазар за 16 милиарда долара

Този проект за сливане има за цел да инсталира високоскоростен космически интернет на ниска орбита, основно с цел обслужване на изолирани региони, до които не достига оптичен кабел. Според Eutelsat, този пазар се оценява на 16 млрд долара до 2030 година. Разположени на няколкостотин километра от Земята, тези сателити, които са по-малки от традиционните телекомуникационни спътници, позволяват осъществяване на връзка с ниска латентност.

В тази надпревара американската SpaceX на милиардера Илон Мъск вече има една дължина преднина. По нейния проект Starlink вече са разположени над половината от предвидените 4408 сателита. Желанието на Мъск е в крайна сметка техният брой да достигне 42 000. Основателят на Amazon Джеф Безос пък, възнамерява да изстреля повече от 3200 сателита за своя проект Кайпер. В името на независимостта си Европейският съюз също иска да създаде своя собствена система на ниска орбита след 2024 година.

Не знаем как ще изглежда бъдещата европейска система, но очакваме с нетърпение да започнем диалога с Комисията“, казва изпълнителният директор на Eutelsat Ева Бернеке по време на конферентен разговор във вторник.

Що се отнася до Китай, той също има свой собствен проект, наречен Guowang с 13 000 сателита. „Системите сателити с ниска орбита са пазар, който потенциално може да стане стратегически за правителствата“, изтъква Ромен Пиередон, анализатор в AlphaValue, цитиран от AFP. „В настоящия момент предизвикателството е да бъдем независими във все по-голяма степен. Това го виждаме с полупроводниците и в много други индустрии. Целта е да не зависим от никого, така че Европа може да бъде голям потенциален клиент на OneWeb“, добавя той.

Разгръщането на сателитната система на OneWeb беше спряно през февруари поради преустановяването на полетите на ракетата „Съюз“. Руското правителство взе това решение в отговор на западните санкции, наложени след нахлуването в Украйна. „Това можеше да ни върне много назад (…), но получихме огромна подкрепа от Съединените щати и индийското правителство“, заявява изпълнителният председател на OneWeb Сунил Бхарти Митал, добавяйки, че е сключен договор за няколко изстрелвания със SpaceX и че индийското правителство е предоставило 2 ракети GLSV за завършване разполагането на сателитите, което „най-вероятно ще се осъществи до март 2023 г.“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"