fbpx

Как се осигурява финансиране на сделка за Twitter

Една от важните новини в края на октомври несъмненто бе сделката, която позволи на Илон Мъск да напише „Птицата е освободена“. С какъв финансов план обаче милиардерът успя да постигне поредната си цел, в случая придобиването на Twitter, анализира Ройтерс.

Мъск обеща да осигури 46,5 милиарда долара капиталово и дългово финансиране за придобиването, което покрива цената от 44 милиарда долара и разходите по затварянето. Банките, включително Morgan Stanley и Bank of America Corp, се ангажираха да осигурят 13 милиарда долара дългово финансиране.

Експерти коментираха, че ангажиментите на банките към сделката са твърди и строги, ограничавайки способността им да се откажат от договора въпреки перспективата, че могат да бъдат изправени пред големи загуби.

Ангажиментът на Мъск за дялов капитал от 33,5 милиарда долара включва неговия дял от 9,6% в Twitter, който е на стойност 4 милиарда долара, и 7,1 милиарда долара, които е осигурил от инвеститори в акции, включително съоснователя на Oracle Corp Лари Елисън и саудитския принц Алуалид бин Талал.

Това изправи Мъск пред нуждата от допълнителни 22,4 милиарда долара за покриване на частта от капиталовото финансиране на сделката.

След разкриването на съ-поддръжниците Apollo Global Management Inc и Sixth Street Partners изтеглиха офертите си.

51-годишният Мъск е най-богатият човек в света с нетно състояние от 222 милиарда долара според Forbes, но голяма част от състоянието е свързано с дяловете му в Tesla и Space X.

Според изчисление на Reuters Мъск е имал около 20 милиарда долара в брой, след като е продал част от дела си в Tesla чрез множество трансакции през ноември и декември миналата година и април и август тази.

Мъск трябваше да събере допълнителни 2 до 3 милиарда долара, за да завърши финансирането на сделката, като първоначално не беше ясно как той ще покрие дупката от 3 милиарда долара във финансирането.

Анализаторът на Wedbush Даниел Айвс предположи, че може да е външен капитал, тъй като тази седмица не са били подадени формуляри от типа 4, което означава, че вероятно е инвеститор, който вече подкрепя сделката.

Мъск се очакваше да продаде повече от своите акции на Tesla в деветдневния прозорец между резултатите на производителя на електрически автомобили на 19 октомври и крайния срок 28 октомври за приключване на сделката за Twitter, но до момента не е обявена такава продажба.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"