Windows 10 няма да ви безпокои да инсталирате антивирус, както го прави Windows 7. От версия 8 насам Windows включва вграден безплатен антивирус, наречен Windows Defender. Но наистина ли е най-доброто за защита на вашия компютър – или поне достатъчно добър?
Windows Defender първоначално е бил известен като Microsoft Security Essentials през дните на Windows 7, когато се предлага като отделен продукт за сваляне, но сега е вграден в Windows и е активиран по подразбиране. Много хора са научени да вярват, че винаги трябва да се инсталира антивирус от трети източник, но това не е най-доброто решение за днешните проблеми със сигурността, като ransomware.
И така, кой е най-добрият антивирус? Аз препоръчвам комбинация от Windows Defender и Malwarebytes. Тъй като напоследък престъпниците преминават от обикновени вируси към ransomware, с който традиционният антивирус просто не може да се справи, е необходимо да имате качествен антивирусен софтуер от трето лице, който да се справи с новите заплахи. Windows Defender, от своя страна, си е вграден, не ви дразни и си върши работата по почистване на стари видове вируси.
Имате нужда от антивирусен софтуер на вашия компютър, без значение колко „внимателно“ обхождате интернет. Това че сте интелигентни, не е достатъчно, за да ви предпази от заплахи и софтуерът за сигурност може да ви помогне като действа за втора линия на защита.
Препоръчвам ви да използвате добра антивирусна програма и добра анти-malware програма. Заедно те ще ви защитят от повечето от най-големите заплахи в интернет днес: вируси, шпионски софтуер, софтуер за откупуване и дори потенциално нежелани програми (PUPs) – сред много други.
И така, коя от всички анти-вирусни програми трябва да използвате и трябва ли да плащате пари за тях?
Както казахме, когато инсталирате
Windows 10, ще имате антивирусна програма, която вече работи. Windows Defender.
Той е вграден в Windows 10 и автоматично сканира отворените програми, изтегля
нови библиотеки от вируси, директно от Windows Update и предоставя интерфейс,
който можете да използвате за задълбочени сканирания. Най-доброто от всичко е,
че не забавя системата ви и най-вече не ви спира да направите нещо, което смята
за неправилно – което не може да се каже за повечето други антивирусни
програми.
Накратко, антивирусната на Microsoft изостава от
останалите, когато става дума за сравнителни тестове на антивирусен софтуер. В
миналото беше толкова лоша, че специалистите препоръчваха да се изтегли нещо
друго, но оттогава нещата се подобриха и сега осигурява сравнително добра
защита. Да, в днешно време Windows Defender
е достатъчно добър (стига да го свържете с добра програма против malware софтуер, както споменах по-горе).
Ако погледнете някое антивирусно сравнение, ще забележите, че Windows Defender, макар и добър, не получава най-високите оценки по отношение на суровите резултати за защита. Така че защо да не използвате нещо друго?
Нека обаче първо да разгледаме тези резултати. AV-TEST установява, че все още улавя 99,9% от „широко разпространения злонамерен софтуер“ през април 2017 г., заедно с 98,8% процента от атаките с нулев ден. Avira, една от най-високо оценените антивирусни програми на AV-TEST, има същите резултати за април, но те са по-високи през последните месеци, така че общият ѝ рейтинг е много по-висок. Windows Defender далеч не е толкова зле, колкото бихте си помислили, ако само гледате рейтинга на AV-TEST – 4,5 от 6 точки.
Освен това, сигурността е нещо повече от оценките за сурова защита. Другите антивирусни програми от време на време могат да се справят малко по-добре в месечните тестове, но те също идват с много добавки – разширения на браузъра, които ви правят по-малко уязвими; почистващи регистри, които са ужасни и ненужни; опасни нежелани програми и дори способност да следят навиците ви на сърфиране, за да могат да печелят пари. Освен това, начинът, по който се закачат във вашия браузър и операционна система често причинява повече проблеми, отколкото решава. Нещо, което ви предпазва от вируси, но ви отваря към други вектори на атака, не е добра идея за сигурност. Просто погледнете всички допълнителни боклуци, които Avast се опитва да инсталира заедно със своя антивирус.
Windows Defender не върши нито едно от тези неща – прави добре едно нещо, безплатно и без да ви пречи. Плюс това, Windows 10 вече включва различни други защити, въведени в Windows 8 като филтъра SmartScreen, който би трябвало да ви попречи да изтеглите и стартирате злонамерен софтуер, какъвто и антивирус да използвате. Chrome и Firefox по подобен начин включват безопасното сърфиране на Google, което блокира много изтегляния на зловреден софтуер.
Ако по някаква причина мразите Windows Defender и искате да използвате друг антивирус, можете да използвате Avira. Той има безплатна версия, която работи сравнително добре, професионална версия с няколко допълнителни функции и осигурява страхотни резултати за защита и има само случайно изскачащи реклами. Най-големият проблем е, че трябва да сте сигурни, че деинсталирате разширението на браузъра, което програмата се опитва да ви наложи. Това именно го прави труден за хора с ограничени технически познания по въпроса.
Антивирусът е важен, но в наши дни е по-важно да използвате добра антиексплоатационна или анти- malware програма, за да защитите вашия уеб браузър и плъгини, които са най-често атакувани.
Malwarebytes е програмата, която препоръчваме тук. За разлика от традиционните антивирусни програми, Malwarebytes е добър в намирането на „потенциално нежелани програми“ (PUPs) и други нежелани програми. От версия 3.0 тя също така съдържа функция против експлоатация, която има за цел да блокира обичайните действия на програмите, дори и да са атаки с нулев ден, които никога не сме виждали досега. Той също така съдържа анти-ransomware програми, за да блокира атаките за изнудване като CryptoLocker. Последната версия на Malwarebytes комбинира тези три инструмента в един лесен за използване пакет за 40 долара годишно.
От Malwarebytes твърдят, че могат да заменят изцяло традиционния ви антивирус, но аз не съм съгласен с това. Програмата използва напълно различни стратегии за защита: антивирусът ще блокира или карантира вредни програми, които намират път до вашия компютър, докато Malwarebytes се опитва да спре вредния софтуер да достигне до вашия компютър. Тъй като не пречи на традиционните антивирусни програми, препоръчвам ви да стартирате и двете програми за най-добра защита.
Имайте предвид, че можете да получите някои от функциите на Malwarebytes безплатно, но с предупреждения. Например, безплатната версия на програмата Malwarebytes ще сканира само за злонамерен софтуер и PUP-и при поискване – няма да сканира във фонов режим, както прави премиум версията. В допълнение, тя не съдържа функциите за анти-експлоатация или анти-ransomware на премиум версията.
Можете да получите и трите функции само в пълната версия на Malwarebytes за 40 долара, която препоръчвам. Но ако сте готови да се откажете от сканиране на софтуер и непрекъснато сканиране за злонамерен софтуер, безплатните версии на Malwarebytes и Anti-Exploit са по-добри от нищо и определено може да ги използвате. Самият аз обмислям закупуването на лиценз за програмата, тъй като няколко пъти виждам добри функции, като блокиране на Malvertising в някои сайтове, където AdBlocker-ът ми не работи. Все пак може би ще остана с безплатната версия, стига да ми върши същата работа, но ако прекарвате много време пред вашият компютър определено препоръчвам Malwarebytes пред всяка друга „безплатна“ антивирусна програма.