fbpx

Анализът на Дейвъд Хендерсън е публикуван в Econlib.org…

Реших, че за 1 май, който се празнува от комунистите в много страни, е добра идея да направим равносметка и да видим къде сме по пътя към комунистическия идеал. В Комунистическия манифест Карл Маркс и Фридрих Енгелс излагат 10 временни мерки по пътя към комунизма.

Те пишат:

Пролетариатът ще използва политическото си надмощие, за да изтръгне постепенно целия капитал от буржоазията, за да централизира всички инструменти за производство в ръцете на държавата, т.е. на пролетариата, организиран като управляваща класа; и да се увеличат общите производителни сили възможно най-бързо.

Разбира се, в началото това не може да бъде постигнато, освен чрез деспотични посегателства върху правата на собственост и върху условията на буржоазното производство; следователно чрез мерки, които изглеждат икономически недостатъчни и несъстоятелни, но които в хода на движението надминават себе си, налагат по-нататъшни навлизания в стария социален ред и са неизбежни като средство за пълна революция в начина на производство.

Тези мерки, разбира се, ще бъдат различни в различните страни.

Въпреки това, в повечето напреднали страни следното ще бъде доста общо приложимо:

1. Премахване на собствеността върху земята и прилагане на всички наеми от земя за обществени цели.

2. Тежък прогресивен или градуиран данък върху доходите.

3. Премахване на всички права на наследяване.

4. Конфискация на имуществото на всички емигранти и бунтовници.

5. Централизация на кредита в ръцете на държавата, посредством национална банка с държавен капитал и изключителен монопол.

6. Централизация на средствата за комуникация и транспорт в ръцете на държавата.

7. Разширяване на фабрики и инструменти за производство, собственост на държавата; въвеждането в обработка на пустеещите земи и подобряването на почвата като цяло в съответствие с общ план.

8. Еднаква отговорност на всички за работа. Създаване на индустриални армии, особено за селското стопанство.

9. Комбинация на селското стопанство с производствените индустрии; постепенно премахване на всички различия между града и селото чрез по-равномерно разпределение на населението в страната.

10. Безплатно образование за всички деца в държавните училища. Премахване на детския фабричен труд в сегашната му форма. Комбинация от образование с индустриално производство и т.н.

Къде сме с тези мерки в Съединените щати?

  1. Въпреки че не сме близо до премахването на собствеността върху земята, правителствата на различни нива не позволяват на хората да използват земята си за много мирни цели, например жилища, често пречат на собствениците да изгонят наематели.
  2. На федерално ниво и в много щати като Ню Йорк и Калифорния имаме много тежък прогресивен или градуиран данък. В резултат на това данъчните ставки върху доходите от работа варират от 0 до над 50 процента.
  3. Все още имаме силни права върху наследството, въпреки че федералното правителство взема голяма част от наследствата, които надхвърлят 12,92 милиона долара. Данъчната ставка за суми над този праг започва от 18% и се повишава до 40%.
  4. Изглежда, че сме избегнали този куршум.
  5. Въпреки че все още има много частни кредити, голяма част от тях са в ръцете на държавата и голяма част от частните кредити се регулират силно от държавата.
  6. Голяма част от комуникацията и голяма част от транспорта са децентрализирани, но голяма част от тях е централно регулирана.
  7. Избегнали по-голямата част от това.
  8. За щастие няма индустриални армии и няма наборна повинност, освен за съдебни заседатели. Наистина, хората често биват финансово санкционирани с по-ниски социални плащания и нулеви обезщетения за безработица, когато работят.
  9. До голяма степен сме избегнали това.
  10. Маркс и Енгелс биха били доста доволни от това, защото има универсални държавни училища, за които хората плащат нулева такса за обучение, но тежки данъци, чийто размер няма нищо общо с това дали човек има деца в тези държавни училища.



Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"