fbpx

Явен спад в потреблението на изкопаеми горива в ЕС през 2020-та

въгледобив

През 2020 г., когато мерките за ограничаване на COVID-19 са широко въведени от държавите-членки на ЕС, емисиите на въглероден диоксид (CO2) от изгарянето на изкопаеми горива (главно петрол и петролни продукти, въглища, торф и природен газ) значително намаляват в ЕС (10%) в сравнение с предходната година.

Емисиите на CO2 от използването на енергия допринасят главно за глобалното затопляне и представляват около 75% от всички емисии на парникови газове в ЕС. Те се влияят от фактори като климатични условия (студена / дълга зима или горещо лято), икономически растеж, размер на населението, транспорт и промишлени дейности.

Емисиите на CO2 от изкопаеми горива се генерират в страната, където горивата се изгарят за цели като производство на електроенергия, транспорт, производство на стомана и т.н. Вследствие на това, вносът и износът на енергийни продукти оказват влияние. Например, ако въглищата се внасят за производство на електроенергия, това води до увеличаване на емисиите в страната вносител, докато ако се внася електричество като такова, то няма ефект върху емисиите в страната вносител, тъй като тези емисии ще бъдат отчетени в страната износител, където е произведено електричеството.

Според изчисленията на Евростат емисиите са паднали през 2020 г. във всички държави-членки на ЕС, като най-голям е спадът в Гърция (-18,7%), следвана от Естония (-18,1%), Люксембург (-17,9%), Испания (-16,2%) и Дания (-14,8%). Най-ниски намаления се наблюдават в Малта (-1,0%), Унгария (-1,7%), Ирландия и Литва (и двете -2,6%).

България е сред държавите с по-големи намаления на емисиите (13%).

През 2020 г. се наблюдава явен спад в потреблението на изкопаеми горива (твърди въглища, лигнитни въглища, шистов нефт и петролни пясъци, нефт и петролни продукти и природен газ) във всички страни. Най-голямо намаление се наблюдава при всички видове въглища. Потреблението на нефт и петролни продукти също намалява в почти всички държави-членки, докато потреблението на природен газ намалява само в 15 държави-членки и се увеличава или остава на същото ниво в останалите 12.

За разлика от това делът на възобновяемите енергийни източници (особено вятърни, хидро и слънчеви) в производството на електроенергия нараства значително (> 80 Тераватчаса повече производство на електроенергия).




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"