fbpx

Затоплянето вече не е актуална новина, а човешка криза, алармират учени

2020 г. беше най-топлата година, регистрирана в Европа, надминала с 0,4°С предишния рекорд за 2019 г. Информацията е според сателита Коперник – система на ЕС за наблюдение на земята. В световен мащаб 2016 година е най-горещата в историята.

Потвърждавайки постоянната тенденция от последното десетилетие, 2020 г. бе и шеста поредна година, която е най-горещата в историята. Притеснителното е, че това се случва през годината на „Ла Нина”, когато климатичните условия обикновено са по-хладни.

Намираме се в ера на продължителни рекордни години. Това вече не са актуални новини, а човешка криза“, казва д-р Маршал Шепърд, професор по атмосферни науки и география в Джорджия.

Анализът на глобалните температури се извършва редовно от научни институции, като НАСА и Бъркли. Поради малките несъответствия между тях е възможно 2020 г. да не е била по-гореща от 2016 г., но това потвърждава общата тенденция.

Наред с това, въпреки карантината поради COVID-19, която значително намали емисиите на парникови газове, концентрациите на CO2 в атмосферата продължават да нарастват, като се увеличават със скорост от приблизително 2,3 ppm / година през 2020 г.

„Докато концентрациите на въглероден диоксид са се повишили малко по-малко през 2020 г., отколкото през 2019 г., това не е причина за задоволство. Докато нетните глобални емисии се сведат до нула, CO2 ще продължи да се натрупва в атмосферата и да води до по-нататъшни климатични промени “, изтъква Винсент-Анри Пич, директор на Службата за наблюдение на атмосферата на Коперник.

Тенденцията подчертава неотложността на бързото намаляване на емисиите на парникови газове, които допринасят основно за предизвиканото от човека глобално затопляне.

Текущите планове, представени съгласно Парижкото споразумение, не са достатъчни, за да спрат затоплянето на планетата, но новите договорки със страни като Китай, Япония и Европейския съюз звучат по-обнадеждаващо.

Екстремните метеорологични условия подчертават спешността на действията по посока овладяване на климата. Миналата година Европа изпита най-топлата си зима досега, надхвърляйки предишния рекорд през 2016 г. с почти 1,4 °C.

През 2020 г. се наблюдава и най-високата температура, регистрирана на север от Арктическия кръг в Сибир, от безумните 38 ° C.

Сибирската гореща вълна през 2020 г. би била „почти невъзможна, ако нямаше глобално затопляне“, съобщава международно научно звено за анализ на влиянието на изменението на климата върху екстремните метеорологични явления.

Миналата година станахме свидетели и на най-горещата температура, която някога е била регистрирана на планетата, установена в Долината на смъртта в Калифорния – 54,4 ° C.

Екстремните метеорологични събития струват на света около 150 милиарда долара, според Christian Aid.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"