Вероятно повечето от вас са използвали или използват така наречените AdBlock-ери. За тези които не са запознати, AdBlock-ерът е AddOn-програма, която е достъпна за повечето уеб браузери. Има доста варианти на този тип програми, но повечето от тях правят едно и също. Блокират реклами и Add-ове от всякакво естество. Било то изскачащи прозорци, линкове към други страници или дори лентичката на Food Panda под видеото ви в YouTube= AdBlock-ерът блокира всичко. Но дали това вреди или помага?
Блокирайки рекламите в YouTube, например, ние спираме да виждаме и евентуално да се влияем от рекламите, които създателят на видеото е сложил върху него, което, разбира се, намалява приходите, които той ще изкара от определеното видео. Поради този факт много от създателите на видеа във YouTube са строго против AdBlock програмите.
Аз от друга страна се радвах, че в интернет поне, ще има някаква форма за ограничаване на рекламите, за да не се превърне глобалната мрежа в новата „Телевизия“, където на някои филми има по 15 минути реклами на всеки половин час, което за мен е недопустимо.
Промените във Facebook, където рекламните файлове са сложени по средата на видеоклип, или тези видеа, които имаха по две или три реклами за начало, също ме подразниха и аз реших да потърся някакво решение. По принцип нямам против умереното рекламиране, тъй като това е начин създателите на съдържание да изкарват пари, без да развалят преживяването ни, като крайни потребители на дадено видео. Всичко това обаче има някакви граници според мен, тъй като прекаленото облъчване с реклами разваля удовлетворението ми като потребител. А това е всичко, които повечето от нас целят, пускайки си видеа в нета.
Но дори да сте убеден защитник на рекламите без ограничения, аз бих посъветвал всеки един от вас да си свали един AdBlock-ер и да го изключва само на сайтовете, на които има доверие или само на тези създатели на съдържание, на които иска да помогне, чрез генерирането на печалба от рекламни материали.
Защо? Отговорът е прост: Сигурност. Много от Add-овете, които са поставени на сайтове, са кодирани на JavaScript или Flash, най-често първият, тъй като тези езици позволяват по-атрактивни реклами, включващи движещи се обекти и клипове. За да ползвате JavaScript обаче, вие разрешавате на браузера ви да изпълнява JavaScript код, което може да доведе до изпълнението на скрити и зловредни команди. Това, разбира се, няма да ви се случи в YouTube, но има сайтове, на които се случва.
За да ви покажа колко лесно може да ви блокират от страница, ще ви демонстрирам следният скрипт от два реда на JavaScript, който изкарва прозорци със текст: „Warning!!!! Computer Infected!!“ на вашият браузер. След като мога да направя това, дали има нещо, което не мога, стига да имам вашият клик или дори просто да не забраните скрипта ми?
i=1;
while(i<10){window.alert(„Warning!!!! Computer Infected!!“);i++;}
Пробвайте! Отворете нов прозорец в браузера си и от настройки пуснете > Разработчик > Уеб конзола. След това поставете двата реда във конзолата и дайте “Enter. На екрана ви ще излезе прозорец, който вие трудно ще изключите, тъй като ще излиза нов всеки път, когато затворите стария, докато не излязат общо десет.
Поради уязвимостта ни към вредни Add-ове, е препоръчително всеки един от нас да има AdBlock-ер, но съветвам да го изключвате на сайтове, на които се доверявате и които искате да подкрепите с печалба от реклами.
Въпреки това, ако държите да сте добре защитени от скрит код, който не искате да изпълнявате, по-добре си сложете един блокер.