fbpx

29 млн. златни лева пасив от българските пътници и студенти в чужбина

Краят на годината е период, в който се правят статистики и изводи от тях. Предлагаме ви няколко цифри от далечната 1924 година, публикувани в статия на списание „Икономически живот“.

Темата на материала е платежният баланс, като подробно са посочени и коментирани формиращите го стойности. Избираме само една от тях, именувана „Пътници и студенти“. Както авторите на статията отбелязват – „за платежния баланс на една страна от значение са и сумите, които се получават и изнасят от хора, които я посещават, а също и тези, които отиват в странство и изнасят пари с себе си и получават такива из България, когато са в странство“.

Изтъква се, че за разлика от страни като Швейцария и Италия – където постъпленията от такива източници са големи, България е слабо посещавана страна. Но за сметка на това „българи отиват в значително число в странство“. А към тях авторите добавят и студентите, които заминават да учат навън.

Данните са до 1911 година и показват, че пътници чужденци са внесли 6 млн. лева, пътници българи са изнесли 15 млн., а студентите – 20 млн.

Събирайки всички „пера“ излиза, че платежният ни баланс за периода 1896 – 1911 година е близо 600 млн. златни лева чист пасив, като „приносът“ на пътниците и студентите е 29 млн. лева пасив.

Знаем обаче какво значение за тогавашните наука, образование, финанси, икономика и прочие са имали изучилите навън и върнали се българи.

Ключовата дума тук е „върнали се“.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"