fbpx

С какво 5G е по-различен от 4G?

5G е най-новата мобилна мрежа, която замества настоящата 4G технология, като предоставя редица подобрения в скоростта, покритието и надеждността.

Основният фокус и причина за необходимостта от модернизирана мрежа е да се поддържат нарастващия брой устройства, които изискват достъп до интернет, много от които се нуждаят от толкова голяма честотна лента, за да функционират нормално, че 4G просто не е достатъчно надежден.

Новият тип мобилна мрежа не би бил нов, ако по някакъв начин не е коренно различен от съществуващия. Основна разлика е използването на уникални радиочестоти от 5G за постигане на това, което 4G мрежите не могат.

Радиоспектърът е разделен на ленти, всяка с уникални функции, докато се движите нагоре на по-високи честоти. 4G мрежите използват честоти под 6 GHz, но 5G използва изключително високи честоти в обхвата от 30 GHz до 300 GHz. Тези високи честоти са изключителни по редица причини, като една от най-важните е, че поддържат огромен капацитет за бърз трансфер на данни. Те не само са по-малко задръстени със съществуващите вече клетъчни данни, но също така са силно насочени и могат да се използват непосредствено до други безжични сигнали, без да причиняват смущения.

Това е много по-различно от 4G кулите, които „изстрелват“ данни във всички посоки, като потенциално губят енергия за излъчване на радиовълни на места, които дори не изискват достъп до интернет.

5G също така използва по-къси дължини на вълната, което означава, че антените могат да бъдат много по-малки от съществуващите и в същото време да осигуряват прецизен контрол на посоката. Тъй като една базова станция може да използва още по-фокусирани антени, 5G има възможност да поддържа над 1000 устройства на метър повече от броя, поддържан от 4G.

Всичко това означава, че 5G мрежите могат да предават ултрабързи данни на много повече потребители с висока точност и малка латентност.

Въпреки това, повечето от тези свръхвисоки честоти работят само, ако има ясна, пряка видимост между антената и устройството, приемащо сигнала. Нещо повече, някои от тези високи честоти се абсорбират лесно от влажност, дъжд, предмети, което означава, че те не „пътуват“ толкова далече, колкото по-нискочестотните 4G вълни. Поради тези причини можем да очакваме много стратегически разположени антени, които да поддържат 5G – наистина малки, във всяка стая или сграда, която се нуждае от тях, или големи, разположени в целия град, а най-вероятно – комбинация от двете.

Друга разлика между 5G и 4G е, че 5G мрежите могат по-лесно да разберат вида на исканите данни и са в състояние да работят в режим с по-ниска мощност, когато не се използват или когато доставят ниски скорости на определени устройства, но след това преминават към по-висок захранващ режим за HD видео стрийминг, примерно.

Честотната лента се отнася до количеството данни, което може да бъде преместено (качено или изтеглено) през мрежа за дадено време. Това означава, че при идеални условия устройството може теоретично да използва така наречената „върхова скорост“.

От гледна точка на върхова скорост, 5G е 20 пъти по-бърз от 4G. Това означава, че с 5G можете да изтеглите близо 10 филма, преди 4G да e доставил дори първата половина на един!

5G има минимална пикова скорост на изтегляне от 20 Gbps, докато 4G седи едва при 1 Gbps. Тези числа се отнасят към устройства, които не се движат, примерно в настройка на фиксиран безжичен достъп (FWA), където има директна безжична връзка между кулата и устройството на потребителя. Скоростта варира, след като започнете да се движите с кола или влак.

5G все още не е широко разпространен, така че не можем да коментираме повтарящи се реални ситуации, но той вече е тестван многократно и непрекъснато показва ежедневни скорости на изтегляне от 100 Mbps, което е сравнимо с план на наш мобилен оператор за около 25 лева на месец за домашен WiFi.

Датата на пускане на 5G не е известна за всеки доставчик или държава, но повечето смятат, че ще я предоставят в края на тази година и най-вече през 2020 г., което си е съвсем скоро и аз, лично, нямам търпение да видя какви възможности ще ни отвори този мобилен WiFi.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"