fbpx

Bing притесни Google и предизвика срив на акциите на Alphabet

Акциите на Alphabet Inc паднаха с близо 4% в първия ден от седмицата след съобщението, че южнокорейската Samsung Electronics обмисля да замени Google с притежавания от Microsoft Bing като търсачка по подразбиране на своите устройства, пише Ройтерс.

Информацията, публикувана от New York Times, подчертава нарастващите предизвикателства пред бизнеса с търсачки на Google за 162 милиарда долара годишно, в лицето на Bing – второстепенен играч, който придоби известност напоследък след интегрирането на технологията за изкуствен интелект зад ChatGPT.

Google е реагирал панически на заплахата, тъй като компанията печели около 3 милиарда долара годишно от договора със Samsung, изтъква Ройтерс, позовавайки се на анализа. Добавя се, че още 20 милиарда долара са обвързани с подобен договор на Apple, който ще бъде подновен тази година.

От десетилетия Google доминира на пазара за търсене с дял от над 80%, но Wall Street се опасява, че компанията може да изостане от Microsoft в бързо развиващата се надпревара за AI.

Фирмата-майка Alphabet загуби 100 милиарда долара от стойността си на 8 февруари, след като нейният нов чатбот, Bard, сподели неточна информация в промоционален видеоклип и провали събитие на компанията.

В понеделник акциите паднаха до 104,90 долара и изтриха близо 50 милиарда долара от пазарната капитализация на Alphabet. Междувременно Microsoft изпревари по-широкия пазар с ръст от 1%.

Инвеститорите се притесняват, че Google се е превърнал в мързелив монополист в търсенето и събитията от последните няколко месеца послужиха като сигнал за събуждане“, коментира анализаторът на Atlantic Equities Джеймс Кордуел, цитиран от агенцията.

Кордуел добавя, че потенциалните разходи, свързани с това търсачката на Google да стане по-конкурентоспособно от базираното на AI Bing, също могат да бъдат причина за безпокойство.

В репортажа на NYT се казва, че Google се надпреварва да изгради изцяло нова търсачка, базирана на изкуствен интелект, която да предлага по-персонализирано изживяване от сегашната услуга, която също ще бъде надградена с функции за изкуствен интелект.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"