fbpx

Caps Lock – ненужният клавиш?

Caps Lock: клавишът, който ви КАРА ДА ВИКАТЕ, когато го натиснете случайно. Наистина ли имаме нужда от този клавиш? Защо изобщо е там? Нека разберем.

В миналото, повечето пишещи машини са възпроизвеждали само главни букви. През 1870 г. производителят на пишещи машини Remington измислил икономичен начин за въвеждане на малки и главни букви. Направил го, като постави два символа (главни и малки букви) върху всяка лента с шрифт (парчето метал, което удря буквите върху хартията).

За да превключват между двата вида символи, са използвали клавиш Shift. Който физически премества цялата лента в устройство. Това дало възможност на друга част от лентата с шрифта да удари лентата и да произведе различен символ.

Ключът Shift обаче изисквал сравнително голямо количество механична сила за използване. Често пъти е уморително да го задържате непрекъснато, за да въведете всички главни букви, които искте. За да се поправи това, е измислена функцията Shift Lock. Това всъщност била ключалка, която задържа механизма за превключване на място. Често бил обозначаван, като „Lock“.

На пишещите машини Shift Lock променя функцията на всеки клавиш, включително букви (от малки и големи букви) и други знаци (като числа в символи).

В компютърната ера обаче клавиатурите вече не движат физически ленти, така че ключалките на клавиатурата бяха свободни да се разнообразяват. Някои клавиатури за терминали и компютри запазиха клавиша Shift Lock, докато други включват нов, наречен „Caps Lock“. Този клавиш само променя малки букви на големи и не засяга други клавиши.

Няколко ранни домашни компютри през 70-те години, като Apple II и TRS-80 Model 1, не поддържат малки букви, така че е нямало нужда от Caps Lock. Въпреки това, терминалите на IBM, които са дефинирали много аспекти от оформлението на пишещата машина, често включвали Shift Lock, а по-късно и ключ Caps Lock.

Когато IBM създаде своя персонален компютър през 1981 г., той включвал ключ Caps Lock, но IBM го позиционирал точно вдясно от интервала – сравнително извън пътя на пръстите на пишещия. Вляво от клавиша A вместо него ще намерите контролния клавиш. Това разположение било често срещано на клавиатурите за терминали и телетипни клавиатури.

През 1984 г., когато IBM преобразува дизайна на клавиатурата си в 101-клавишна разширена клавиатура (известен още като Model M). Тя поставя клавиша Caps Lock вляво от A и някои хора все още гневно се оплакват от него и до днес.

За съжаление, тази позиция е лесно достъпна, затова хората често натискат случайно Caps Lock и въвеждат КРЕЩЯЩИ ДУМИ. Освен това нарушава и въвеждането на пароли, чувствителни към регистъра.

В този момент се замисляме дали не е време за иновация в машинописа и премахването на този привидно ненужен вече бутон?




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"