fbpx

Действията срещу компанията Didi показват, че Пекин държи здраво юздите

След като се насочиха към платформата за пътувания дни след нейното IPO, регулаторите се противопоставиха на компании, които наскоро бяха регистрирани на Уолстрийт.

За по-малко от седмица водещата китайска платформа за пътувания, Диди, премина от любима на инвеститорите с дебют на Уолстрийт до най-голямата нова цел в бързите усилия на Пекин да укроти интернет индустрията на страната.

Последният фронт в регулаторния блиц е поверителността и киберсигурността. През последните години китайските потребители се занимават все повече и повече с това да се грижат за поверителността и властите проявяват особен интерес към защитата на платформи като Didi, които обработват чувствителна информация като местоположението на даден човек.

Но ходовете на Пекин срещу Диди – спиране на регистрациите на нови потребители, след това премахване от магазините за приложения за период от два дни – се открояват както със скоростта си, така и с това, че идват толкова скоро след първоначалното публично предлагане на компанията миналата седмица. Те изпращат ясно послание до китайския бизнес за властта на правителството над тях, дори ако те работят в световен мащаб и техните акции ie търгуват в чужбина. И тези действия са напомняне на международните инвеститори в китайски компании за регулаторните проблеми, които понякога могат да се изпречат на пътя им.

Без да губи време, китайският интернет регулатор обяви в началото на седмицата, че регистрациите на потребители на още три китайски платформи са преустановени – също както при Диди, за да се позволи на длъжностните лица да проверят киберсигурността. Двете компании, които стоят зад тези платформи, са пуснали акции наскоро в САЩ.

Загрижеността относно защитата на данните нараства и от двете страни на Тихия океан, тъй като отношенията между Китай и САЩ се влошиха през последните години. Тъй като двете сили се съревновават за икономически, военни и технологични предимства, всяка от тях се стреми да гарантира, че цифровата информация на техните компании няма да попадне в ръцете на другата, дори когато бизнесът се осъществява помежду им.

Пекин не изясни какви конкретни проблеми със сигурността и неприкосновеността на личния живот – или минали, или потенциални – са накарали регулаторите да се насочат срещу Диди. Но според китайското законодателство, пропуските в киберсигурността са проблем на националната сигурност нещо, което служителите не пропуснаха да подчертаят, когато обявиха инспекцията си на Диди.

Напрежението със САЩ вероятно мотивира китайските служители да обърнат допълнително внимание на Диди и нейния Ню Йорк IPO“, коментира Анджела Джанг, директор на Центъра за китайско право в университета в Хонг Конг.

Друг фактор, който споменава тя е нарастващ национализъм сред китайските интернет потребители. През изминалия уикенд, след като китайските регулатори спряха регистрациите на нови потребители, Диди се опита да разсее слуховете, че е предала данни на Съединените щати.

Това също отчасти оказва натиск върху регулаторите да действат, а също така им дава и легитимност“, казва професор Джанг.

Освен Диди, двете компании, чиито платформи сега са под преглед на киберсигурността, са Full Truck Alliance, чиито приложения свързват клиентите на товарни превози и шофьорите на камиони и Kanzhun, който управляват платформа за търсене на работа, наречена Boss Zhipin.

Нарастващият фондов пазар в Съединените щати привлече през последните седмици много други китайски компании, включително приложението за хранителни стоки Dingdong и сайта за въпроси и отговори Zhihu, да станат публични и там.

Но Диди е най-известната сред тях. С 377 милиона активни потребители годишно в Китай и услуги в 16 други страни, компанията е известна в Китай като местен технологичен шампион, особено след като победи Uber и купи китайските операции на своя съперник през 2016 г. Представител на Диди отказа да коментира регулаторните въпроси.

***
По „Ню Йорк Таймс“




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"