fbpx

Кодирайте, изкуственият интелект завладява пазарите

Важността на обучението по компютърни науки е видно, където и да погледнете, независимо дали става въпрос за обучителни лагери, които преквалифицират работниците в сини яки като защита срещу настъпващата автоматизация на работните им места, или съветници за ориентиране, които съветват учениците за най-високо платените специалности или дори децата в основното училище, създаващи доклади за книги. Да се научиш да програмираш е трудно, но е все по-важно за получаване на квалифицирани позиции в работната сила.

Кодирането като грамотност може да се смята за едно от най-важните умения, които настоящите и бъдещите поколения трябва да научат. Мнозина твърдят, че тя трябва да бъде част от националната учебна програма наравно с родния език, науките и математиката. Кодът е езикът на съвременния свят. Независимо дали е приложението за имейли в мобилен телефон или колата, която знае колко километра ще измине до зареждането с гориво.

Всяко смарт-устройство се нуждае от инструкции – код, за да му каже как да работи и да общува с външния свят. В резултат на това професията набира скорост и все повече експерти от различни среди проникват в технологичната екосистема.

Основните нужди на днешния свят активизираха аудиторията, карайки студенти и дори работещите професионалисти да преминат към кодиране. Почти всеки сектор на икономиката е адаптирал тази технология. Участието на машинното обучение (подмножество на изкуствения интелект) в съвременната технология даде на икономиката основен тласък за подобряване на теориите си по отношение на производителността.

Икономиката днес започна да адаптира начини за балансиране на тези технологии в живота. Тя до голяма степен разчита на компютърното програмиране, тъй като технологиите, с които сме заобиколени – мобилни устройства и компютри, свързващи се с интернет, използват n на брой софтуера, като всеки от тях изисква код.

По време на неотдавнашното посещение на изпълнителния директор на Microsoft в Индия той посочи, че кодирането е като поезия, синтезирън изказ, който може да бъде най-освобождаващият. Всеки трябва да се научи на кодиране, независимо дали изучава компютърни науки, история или литература. Това е основно умение и променлив ресурс за бъдещето.

Платформата за социални медии LinkedIn смята, че уменията като разработка на мобилни приложения и дизайн на потребителски интерфейс ще бъдат много търсени в близко бъдеще. Затова е наложително да се изработи академична учебна програма, пригодена да отговори на нуждите на бъдещото поколение и да го направи ИТ свободно.

Наскоро All India Council for Technical Education (AICTE) създаде национална инициатива за обучение на учители по технологични дисциплини. Курсовете включват ориентация към техническото образование и аспекти на учебната програма, професионална етика и устойчивост, комуникационни умения, режими и разпространение на знания и други.

Според доклад на Mckinsey Global Institute, AI и ML ще автоматизират между 400-800 милиона работни места, като от 40 до 160 милиона работещи жени може да им се наложи смяна на работните места до 2030 г. Друг доклад на Glassdoor посочва, че почти осем от 25 работни места са базирани на технологии и това е само началото. Освен това, хората започват да приемат тази фаза на преход, тъй като все повече работници решават да се научат да кодират, като в момента броят им е 23 милиона, той ще достигне почти 28 милиона в рамките на петгодишния период.

Светът започна да се изкачва по стълбата на автоматизацията и с това преместването на икономиката към свят, изпълнен с AI (artificial intelligence) беше ускорено. Оценката на настоящите икономически тенденции е, че AI завладя пазара във всеки един сектор.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"