fbpx

Защо бизнесът не трябва да е толкова взискателен към Home Office по време на пандемия

Някои родители изпитват трудности по време на коронавирусната пандемия, като им се налага да балансират между телекомуникацията, грижите и училището на децата си от вкъщи.

С прилагането на социалното дистанциране много предприятия са внедрили в оперативната структура телекомуникациите. Този ход е разбираем и дава възможност на много професионалисти да поддържат източниците си на доходи. Но новата дистанционна работна среда не е достатъчна с оглед насърчаване на здравето и благополучието на работещите родители.

За тези без бавачки, особено за разведени, които трябва да работят от дома в съответствие с няколко метровата социална норма за дистанция, това означава, че сега имат две работни места на пълен работен ден с конкурентни изисквания: консултант и учител в дома (доставчик на дневни грижи). Стресът от това увеличено търсене на капацитета им може да ги направи по-податливи на разболяване, също така може да понижи работната им производителност.

Очаква се много родители, работещи от вкъщи, да бъдат на пълен работен ден, като същевременно действат като единствена точка за контакт на здрави, активни деца в затворено пространство. Децата се нуждаят от хранене, помощ в домашни условия, чист въздух и упражнения, забавления и други дейности – надзор, внимание, почистване след тях и в някои случаи грижи за болни. И това е само за типичните деца.

Децата със специални нужди изискват много повече грижи и внимание, както и по-голяма академична подкрепа. Много хора нямат възможност да осигурят това и при идеални условия, камо ли докато се опитват да осигурят отлично обслужване на клиентите през мобилния си телефон.

Сложната ситуация идва и от факта, че наличните по-рано развлечения вече не са възможни. Няма тренировки по футбол, игри навън, срещи с приятели.

Стига се до ситуацията, когато нито децата, нито клиентите са много доволни от това разделение на труда, защото един родител не може да бъде 100 % ангажиран и с двете занимания.

Тези нови изисквания не оставят никакво време за грижи към самия себе си. Ако „работи“ от 8:00 ч. сутринта до 8:00 ч. вечерта по задачи, свързани с грижата за деца и още четири до шест часа платена работа, този график позволява осем часа почивка, но почти нищо друго.

Това не е добрият начин на живот, а е просто цената да можем да осигурим доходи за семействата ни в момента. Така че ако здравето е целта за затваряне на офиси и училища, то работещите от дома си родители са поставени в почти несъвместими една с друга ситуации.

По-разумният подход и този, който отразява истинска проява на разбиране и гъвкавост при тези сложни обстоятелства, би бил бизнесът да коригира очакванията си за производителност, вместо да експлоатира служителите си, които и без това са със стресов график.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"