Вероятно не почиствате смартфона си толкова, колкото трябва. Независимо дали се притеснявате от коронавирус или просто често срещани грипни и простудни микроби, редовното дезинфекциране на вашия смартфон ще помогне за намаляване на общия ви риск да се разболеете. Ето как да го направите.
Производителите на смартфони от Samsung до Apple имат инструкции, които да ви помогнат безопасно да почистите вашия смартфон. Те обикновено включват изтриването му с влажна кърпа без власинки и избягване на тежки химикали, абразивни почистващи препарати и въздух под налягане.
Продуктите за грубо почистване могат да ускорят степента на износване на олеофобното (отблъскващо масло) покритие на екрана ви. Това покритие постепенно ще се разгради, докато използвате устройството си в продължение на няколко години. Използването на алкохол и домакински спрейове може да ускори процеса, а на белина и други тежки химически почистващи препарати ще го премахне напълно.
Наскоро Apple актуализира официалните си съвети за почистване. Според тях вече е безопасно да почиствате iPhone с дезинфекционни кърпички. Но все още не трябва да пръскате устройството си директно със спрей за почистване. Ето препоръките на Apple:
„Използвайки 70-процентова изопропилова спиртна кърпа, можете леко да избършете твърдите, повърхности на вашия продукт на Apple – дисплея, клавиатурата или други външни повърхности. Не използвайте белина. Избягвайте влагата във всеки отвор и не потапяйте продукта си Apple в никакви почистващи препарати. Не използвайте върху тъкани или кожени повърхности.“
CDC препоръчва всеки ден да се „почистват всички повърхности, подложени на често докосване“, за да се предпазите от разпространението на COVID-19. Тези повърхности включват смартфони, таблети, клавиатури и други често използвани елементи на технологията. Препоръките на CDC са да използвате „алкохолни разтвори с поне 70 % алкохол“, за да убиете микробите, без да повредите устройството си.
Другият вариант е да използвате устройство за дезинфекция на смартфон, което почиства с помощта на UV лъчи. Те обаче не са тествани за ефективност срещу COVID-19.
Можете ефективно да почистите калъфа на вашия смартфон, като извадите смартфона си от него и го измиете в топла вода със сапун.
Тъй като в повечето случаи тези протектори са сравнително евтини и сменяеми, можете също така да използвате 70% алкохол за натривки или широкоспектърен спрей за почистване, за да го дезинфекцирате напълно.
Повечето съвременни смартфони са водоустойчиви, но не е най-добрата идея да ги държите под течаща струя вода. Например, всички iPhone от iPhone 7 са „водоустойчиви“, но Apple все още препоръчват само да почиствате iPhone с влажна кърпа, а не да го потопите напълно в течност, тъй като опцията водоустойчивост е за всеки случай.
Стъклените протектори за екран също използват олеофобно покритие. Тъй като те могат да бъдат заменени сравнително евтино и лесно, вероятно можете да бъдете малко по-спокойни със своя дезинфектант.
След като почистите смартфона си, измийте добре ръцете си поне 20 секунди, съгласно препоръките на CDC.
Световната здравна организация (СЗО) все още не е обявила, че санитизирането на смартфоните е от жизненоважно значение за ограничаване на разпространението на епидемия като SARS-CoV-2, но е общоизвестно, че нашите мобилни устройства са петри („Стъкло на Петри“ – плосък съд, използван в биологията, химията, медицината, б.р.) за бактерии и други невидими заплахи.
Колеж в Аризона установи през 2012 г., че смартфоните имат десет пъти повече бактерии от „тоалетните седалки“. Причината е в това, колко често докосваме нашите устройства и колко малко време отделяме в действителност за тяхното почистване.
Предприемането на основни предпазни мерки като миене на ръцете и избягване докосването на лицето, ще помогне да намалите шанса от заразяване, водещо до широк спектър от заболявания. Ако не пипате вашия смартфон с мръсни ръце също ще е от полза. Нека не забравяме, че провеждането на телефонно обаждане обикновено изисква да осъществите контакт между сензорния екран и лицето си.
Трябва да избягвате текстови съобщения и в тоалетната. Тъй като, коронавирус може да се разпространи чрез фекално предаване, е добра идея изобщо да избягвате използването на телефона си в обществени тоалетни.
Ако докоснете телефона си, след като докоснете нечиста повърхност, върху него ще се прехвърлят бактерии и други микроби. Дори ако се приберете вкъщи и измиете добре ръцете си, в момента, в който докоснете телефона, тези микроби отново се прехвърлят върху вас.
Това не означава, че трябва постоянно да чистите телефона, но е добра идея да го направите, когато се приберете вкъщи и повече няма да излизате за деня.
Бихте могли да вземете всички предпазни мерки в света и все пак да се разболеете. Всичко, което реално можете да направите, е да си помогнете, като ограничите излагането си на възможни причинители на заболяване.