fbpx

Позеленяването на Антарктида

Учените обявиха началото на нова екосистема на Антарктическия полуостров. Микроскопични водорасли цъфтят по повърхността на топящия се сняг, оцветявайки повърхността в зелено и потенциално създавайки източник на храна за други видове.

Британският екип, стоящ зад изследването, вярва, че тези цъфтежи ще разширят обхвата си в бъдеще, защото глобалното затопляне създава повече условия, в които водораслите да процъфтяват.

В някои райони едноклетъчните форми на живот са толкова плътни, че превръщат снега в ярко зелено петно и могат да се видят от космоса.

Биолози от университета в Кеймбридж и Британското антарктическо проучване прекараха шест години в търсене и изследване на зелените снежни водорасли, използвайки комбинация от сателитни данни и наблюдение на живо.

Резултатът е първата мащабна карта на водораслите на полуострова, която ще бъде използвана като основна линия за оценка на скоростта, с която белият континент става зелен поради климатичната криза. Този феномен потенциално предлага храна за други видове.

Те вече са открили, че водораслите са образували близки връзки с дребни гъбични спори и бактерии. „Това е общност. Това потенциално може да формира нови местообитания. Това е началото на нова екосистема „, казва Мат Дейви от университета в Кеймбридж, един от учените, които ръководят изследването.

Идентифицирани са 1679 отделни цъфтежа на зелени снежни водорасли, които заедно покриват площ от 1,9 кв. км, равняващи се на около 479 тона въглероден диоксид годишно, погълнат от растението. Това е еквивалентно на емисиите от около 875 000 пътувания с кола в Обединеното кралство. Макар че в глобален план е твърде малко, феноменът ще окаже позитивни влияние върху глобалното затопляне.

Почти две трети от цъфтящите зелени водорасли бяха открити на малки, ниско разположени острови около северната част на полуострова, който е преживял някои от най-интензивните затопляния в света, като през това лято бяха поставени нови температурни рекорди. Снежните водорасли бяха по-малко забележими в по-студените, южни райони.

Преди това учените наблюдаваха увеличение на зелените лишеи и мъхове, но те растат изключително бавно в сравнение с водораслите. В бъдеще те ще измерят и размера на червените и оранжевите водорасли и ще изчислят как наличието на такива цветни форми може да повлияе на отразяващата светлина повърхност на снега.

„Мисля, че в бъдеще ще получим по-голям цъфтеж. Преди да разберем дали това има значително влияние върху въглеродните бюджети или отразяването на слънчева енерия, трябва да имаме числата “, казва Андрю Грей, водещият автор на публикациите по изследването.

***
по The Guardian/сн. University of Cambridge




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"