fbpx

Преди близо 100 години, наш „прароднина“ посочва в уводната статия на първия си брой един от големите проблеми на 20-те години на 20 век. „Ние ще подчертаем, че повдигане производителността на труда е основната, т.е. най-важната проблема, която стои пред стопанската политика на всяка държава“, обявява във въпросния материал редколегията, издала първата книжка на списание „Економически живот“ – наследник на излизалия за много кратко през бурните есен и зима на 23-та едноименен вестник.

Годината е 1924-та, а случайно или не, днес това продължава да бъде „основна стопанска проблема“. Дали в резултат на световни тенденции, или на местна последователност и постоянство, предстои да разберем. Може обаче да се приеме като заявка, че и виртуалният своеобразен наследник на хартиите от 23-та, 24-та, 66-та и 2008-ма ще продължи да търси и назовава проблемите на деня. Пък ако някои от тях се окажат с толкова дълъг живот, то „хвала“ на авторите в ИЖ и „тежко“ на овластените да управляват.

Все пак искрено се надяваме след 100 години някой нероден още редактор да не коментира в бъдеща уводна статия „основната проблема“ АЕЦ „Белене“ или магистрала „Хемус“, изразявайки умерен оптимизъм, както и ние сега, това да бъде успешно приключено в неговото съвремие.

„Икономически живот“ поема по пътя със смиреното убеждение, че, уви, топлата вода отдавна е открита. Авторите ни обаче имат просветеното умение да виждат реалността и честно да я показват. Освен това – да я обясняват, тълкуват и ако няма друг начин – да критикуват.

Вярваме, че дори и да съществува някаква разделителна барикада, то страната на добрите е по-многолюдната. Както и в безспорността на факта, че и в днешните нови времена са в сила взаимоотношения, осланящи се на морала, достойнството и отговорността.

Макар култовото „Икономиката, глупако!“ да се е поизтъркало, ще си позволим перифраза – „Икономиката, приятели!“. Защото тя е и изкуство, и наука, и тежко ежедневие.

Би следвало да сме провокирани именно от последното.

P.S. Избралите да посветят на ИЖ няколко минути от деня си ще наричаме „читатели“, а не юзери, трафик, посетители, потребители и прочие такива…




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"