fbpx

Популисти може да повлияят драматично на икономиката чрез Конституцията

Влизайки във Велико народно събрание, може да се развихрят популистките предложения в икономическата част на Конституцията.

Има опасност начинът, по който е уреден стопанският живот, да бъде драматично променен.

Това предупреди Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика в интервю за БНР.

Той смята, че правителството провокира отваряне на дебат за нова Конституция, който 90% засяга съдебната глава. Но ако популисти започнат да пишат основни текстове, които касаят стопанския живот или бюджета, могат да сътворят неща, които да имат тежък ефект върху тези макроикономически котви.

Ние нямаме мораториум върху писането на стопански текстове в Конституцията. Ако тя е отворена и влезем във Велико народно събрание, всеки ще може да предлага всичко, а популистите по-често предлагат бюджетни и икономически неща, отколкото съдебни, коментира още Ганев.

Той коментира и решението на Агенция „Фич“ да потвърди рейтинга на България на ниво BBB със стабилна перспектива.

Реалността в България е отчетена трезво, макроикономическата стабилност държи ниво на рейтинга през последните 10 години, припомни икономистът.

„Фактът, че въпреки удара на коронавируса и кризата, тази стабилност, това, че имаме валутен борд, левът е неприкосновен, че въпреки кризата бюджетът все пак изглежда добре – това се оценява като силно позитивно и намаляващо потенциално рисковете пред страната.“

От друга страна стоят дългосрочните ни проблеми като ниските нива на доходите. Почти директно е казано, че при тази макроикономика, при този бюджет и тези стабилни пари, ако нашите доходи бяха по-високи, ако бяхме по-богата страна, щяхме да имаме по-висок кредитен рейтинг, допълни Петър Ганев.

В документа е отбелязано, че има растеж, но населението намалява и съответно по-голяма част от дохода се пада на човек. Затова анализът на „Фич“ съдържа акцент върху рисковете, свързани с демографията и изоставането от някои реформи.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"