fbpx

Бюджетът се превърна в механично упражнение, смята експерт

Бюджетът се е превърнал в едно механично упражнение, което се репликира година за година. В него липсва анализ за ефекта от програмите и за това дали постигат целите си.

Програмното бюджетиране е един от инструментите, които могат да помогнат, заяви пред БНР Калоян Стайков, експерт от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Днес институтът представя своя алтернативен държавен бюджет.

Стайков е на мнение, че са прекратени всякакви процеси за приватизация и  на концесиониране. Спрени са възлови реформи в различни сектори. Има само обещания за такива реформи, но в крайна сметка нищо не се случва.

Предложенията на ИПИ се опитват да променят този тип на работа, обясни още икономистът.

Алтернативният бюджет предлага обръщане на тенденцията при приходите – предлагат се мерки за намаляване на данъчно-осигурителната тежест, вместо нейното увеличаване.

Трябва да се направи преструктуриране в администрацията, за да предложат по-добри услуги на бизнеса и на гражданите. Да се направи реална реформа там, за да се подобрят условията и да се увеличат заплатите.

От института предлагат още намаляване на осигуровките за пенсии с 2%, което ще облекчи напрежението на пазара на труда.

Важно е да започне здравна реформа като се прехвърлят 2% от осигуровката към частни здравни фондове. 2% от подоходния данък да отива в общините е решение, което ще даде повече свобода на местните власти.

„За да решим един малък и сравнително ограничен проблем като обхват, ние на практика ще накажем цялата система, всички осигурени – така експертът коментира предложението гражданите да си поемат първия ден от болничните.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"