fbpx

Проф. Вучева недоумява защо облигациите са пласирани на външния пазар

Дори и да сме убедени, че е наложително да потърсим такава сума за нови заеми, то не е достатъчно ясно, защо трябва да ходим на международния пазар. Такава сума би била пласирана твърде лесно и много по-полезно на нашия вътрешен пазар.

Така проф. Христина Вучева коментира в анализ за БГНЕС новината, че правителството е поело външен дълг от близо 5 млрд. лева чрез пласиране на облигации на международните капиталови пазари.

Винаги е по-добре да дължим „на самите себе си“, отколкото на външни купувачи, смята Вучева, която беше министър на финансите в първото служебно правителство (1994-1995 г.)

Тя обясни, че, когато нашите финансови институции – банки, застрахователни компании, пенсионни и други фондове – се нуждаят от сигурни и относително добри финансови вложения и когато, въпреки ниските лихви, няма особен интерес към кредитиране на фирмите – емитирането на вътрешен заем би решило много повече наши икономически проблеми в макроикономически аспект.

Как и защо се появи необходимостта от нов дълг, след като само преди няколко месеца министър-председателят твърдеше, че въпреки новата ситуация с пандемията, не се налага да се вземат нови заеми, защото имаме фискален резерв около 9 млрд. лв., недоумява още проф. Хритина Вучева

Според нея действията на политическа партия ГЕРБ са последователни, защото никога не обясняват и не отчитат значителното отклонение на бюджетни ресурси за цели, които не са предвидени в държавния бюджет.

Проф. Вучева припомня няколко факти: когато ГЕРБ идват на власт държавният дълг отнесен към БВП е 13.7% към края на 2009 г. През следващите години дългът расте, за да достигне през 2016 г. – 27.8 %. Все пак към края на 2019 г. държавния дълг е около 20 %. Това е един от най-ниските проценти в ЕС.

Цената обаче за това състояние се плаща от целия народ, който получава изключително ниско качество на обществени услуги в областта на социалната сфера. Вместо да се потърсят причините се премина към приемане на нов закон за социалните услуги. В него ръководна роля имат честните предприятия, които ще предлагат такива услуги.

Резултатът, който ще видим още при съставяне на Бюджет 2021 ще бъде значително разхищение на парите в тази сфера в интерес на обособени групи, вместо в интерес на обществото, смята професорът.

Според Вучева се е установила трайна тенденция за неправилно планиране на капиталови разходи в държавния бюджет, които се използват като резерв за текущо разместване на парите за цели, които са далеч от предвиденото и които осигуряват подходяща за корупция среда.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"