fbpx

Енергетика, металургия и транспорт ще пострадат най-силно при „Зелената сделка“

Ако се приеме европейското законодателство по „Зелената сделка“ за климатичен неутралитет до 2050 г. в България най-засегнати ще бъдат енергийният сектор в частта, която засяга въглищата, транспортът, металургията, химията, строителството, селското стопанство.

Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Според него и от 90 000 до 150 000 работни места ще пострадат в енергийния отрасъл. Това е голяма социална цена, но не е най-важната. По-съществена е енергийната сигурност, а когато няма достатъчно предлагане на електроенергия, цената ще тръгне нагоре, предупреди Димитров.

Според него най-щадящ към нашите възможности и ресурси, е Интегрираният план за климата и енергетиката – въглищните централи да работят до 2030 г. Тъй като АЕЦ „Белене“ няма да е готова към 2030 г., заместващите мощности могат да са ВЕИ или газ.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев предприятията от металургията и тежката химия, ще бъдат засегнати от „зелената сделка“, защото те консумират значително количество енергия и нейната висока цена ще ги направи неконкурентоспособни.

Ръководството на Икономическия и социален съвет представи становището си „Eвропейският зелен пакт – икономически, социални и екологични предизвикателства и възможни решения за България“.

Сраната ни е една от най-засегнатите в ЕС заради трансформациите, които предстоят във всички икономически сектори, заяви председателят на ИСС Лалко Дулевски.

ИСС обаче подкрепя безусловно идеята ЕС да стане лидер при постигането на неутралност по отношение на климата, съобщи БТА.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"