След първия тур на местните избори е ясно, че не са известни имената на кметовете в 17 от големите градове на България, включително в столицата. През тази седмица се очаква страстите да се нагорещят още повече, партиите, които продължават в състезанието ще се стремят по всякакъв начин да привлекат на своя страна избирателите.
Сигурно е, че ГЕРБ и след този вот ще остане първа политическа сила, но в същото време не може да се скрие пропукването в доверието на избирателя.
В столицата огромна подкрепа събра независимият Борис Бонев от „Спаси София“, който достигна четвъртото място с 11,6%. През последните две години той даде гласност на различни проблеми в най-големия български град и спечели на своя страна повече от 30 000 избиратели. Очаква се организацията му да има двама съветници, но според анализатори, ако е подредил листа, капацитетът е бил многократно по-голям.
Бонев е категоричен, че се различава и от двете дами, които отиват на балотаж в София и не може да се припознае в нито една от тях.
Фандъкова срещу Манолова – това е интригата в столицата. Според политолога Огнян Минчев стратегията на Фандъкова е да се обърне към хората, които представляват десния център. Мая Манолова пък ще се стреми да обедини протестния вот, ще се опита да мобилизира онези, които не одобряват статуквото.
Йорданка Фандъкова събира 36,5% от гласовете, а Мая Манолова – 28,3%, разликата между двете е по-малко от 40 000 гласа, пресмята социологът Андрей Райчев. Софийските избиратели са 1 милион, но поне половината гласуват. Само част от десните гласове ще дойдат при Манолова, която ще разчита особено на симпатизантите на „Спаси София“. Няколко десетки са хората, които традиционно гласуват на втори тур. Ако Мая Манолова успее да ги привлече, може да обърне резултата в своя полза.
Всички анализатори са съгласни, че нейното излизане на сцената е прецедент, защото тя се обръща едновременно към леви и десни избиратели. Дали е успешна стратегията й ще стане ясно след седмица.
Дясна София не избра кандидата на „Демократична България“, арх. Борислав Игнатов събра 12,5%. От партията не успяха да превърнат протестите срещу избора на главен прокурор в полза на предизборната си кампания и да привлекат по-широк кръг поддръжници.
Ако градската десница беше обединена можеше лесно да получи втори резултат и да се бори за кметския пост на балотаж.
Впрочем, за първи път от 14 години в София ще има балотаж за кмет. Фандъкова губи около 100 000 гласа в сравнение с предишните избори и това недвусмислено показва, че има сериозно пропукване в ГЕРБ. Кандидатът на ВМРО Ангел Джамбаски събира едва 4,1%, значително по-малко от резултата му на евроизборите. Волен Сидеров има само 1,5%. Не са по-добри резултатите на националистите от малката коалиция в останалите градове.
Общинският съвет на столицата по данни на „Галъп” ще бъде разпределен така: Най-много ще има ГЕРБ – 32,8%, втори са БСП – 16,9%, „Демократична България” – 15%, четвъртата група ще е на ВМРО – 4,7%.
В Пловдив соченият за фаворит, бивш кмет на града и настоящ кандидат на НФСБ-ВМРО Славчо Атанасов ще отиде на балотаж с кандидата на ГЕРБ Здравко Димитров.
Първоначално екзитполовете сочеха, че втора е юристката Дани Каназирева от „Съюз за Пловдив“.
Досегашният кмет на Стара Загора Живко Тодоров се оказа отличникът на ГЕРБ. Още на първия тур той безалтернативно спечели кметския пост със 70,9%.
За пореден път Бургас си избра кмет още на първи тур. Димитър Николов от ГЕРБ спечели доверието на избирателите за нов мандат и получи 66%. Втори остава Николай Тишев от БСП.
Във Велико Търново Даниел Панов от ГЕРБ запазва кметския си стол с 63,4%, излизайки с голяма преднина пред спортната легенда Весела Лечева, която беше издигната от БСП.
Иван Портник печели Варна с малко над 51%, кандидатът на БСП Анелия Клисарова остава трета.
В Монтана убедително печели досегашният кмет Златко Живков, който е кандидат на ГЕРБ-СДС и управлява града от 1999 г. Във Враца досегашният кмет от ГЕРБ Калин Каменов остава на поста още след първия тур. Втори остава подкрепеният от БСП Момчил Младенов. В Хасково също избраха кмет и това е кандидатът на ГЕРБ Станислав Дечев.
БСП има възможност за пробив в Русе, техният кандидат Пенчо Милков има 32,7% срещу 26,1% за претендентката на ГЕРБ Диана Иванова.
Традиционно ДПС си задържат Кърджали, където досегашният кмет Хасан Азис е избран още на първия тур.
В Плевен ще има балотаж между досегашния кмет Георг Спартански с 40,4%, който се явява като независим кандидат и кандидата на ГЕРБ Мирослав Петров с 22,6%, който е областен управител.
Победата ни над БСП е безапелационна, заяви в първия си коментар премиерът Бойко Борисов. „БСП губи два пъти от ГЕРБ в София“, подчерта премиерът. „Ако те считат, че тези кукувици са промяна, Костинбродска промяна?!“, продължи Борисов. Запитан дали победата Йорданка Фандъкова е сигурна, той каза: „Единствено сигурното нещо е Орландовци!“ „Те да говорят за промяна! Най-корумпираните! Най-крадливите!“
„БСП се завръща в местната власт. Имаме почти двойно по-голяма подкрепа за партията от 2015 година“, заяви след приключването на изборния ден Кирил Добрев от БСП. По негови данни БСП отива на балотаж в 15 областни града, а в няколко от тях е първа политическа сила. „Знакови крепости на ГЕРБ се пропукаха, и това е ясен знак, че гражданите на България искат промяна и тази промяна е в техните ръце“, обобщи ситуацията Добрев.
„София показа, че е дясна, а софиянци, че имат вярната преценка и желаят развитието на столицата да продължи“, коментира Йорданка Фандъкова, която въпреки усмивката изглеждаше доста притеснена. Тя поздрави „Демократична България” и Борис Бонев. Фандъкова заяви, че е готова на разговори с десните партии, защото софиянци показали, че има прагматични, добри решения в техните програми.
„За грешки и пропуски съм говорила, заставала съм с лицето си, научила съм си уроците и имам решение за това как да променим работат“, допълни кандидатът на ГЕРБ за кмет на София.
„Днес София показа, че иска промяна, но трябва ни воля още една седмица“, заяви Мая Манолова. Според нея пробивът е направен – промяната е възможна, промяната е близо. „Можем да спрем мръсния въздух във властта и на улицата. Уважавам хората, които се борят, а не тези, които се спотайват. Стоях с години до такива хора и никога не ги питах от коя партия са. Не ги питам и днес, няма да ги питам и утре“, зарече се кандидатът за столичен кмет.
„Най-доброто предстои“, написа в личния си профил във Фейсбук арх. Борислав Игнатов, кандидат за кмет на София от „Демократична България”, който остана с трети резултат след първия тур на местните избори.
Изводът от първия тур на местните избори е, че ГЕРБ, макар и с отлив на избиратели, остават първа политическа сила. Това означава, че управлението няма да е застрашено в следващите месеци и дори година. Лошият резултат на патриотите ще ерозират още повече малката коалиция. Възможно е ДПС отново да поставят въпроса за преформатиране на управлението в рамките на този парламент. БСП не успяха да обърнат резултата в своя полза. Столетницата не води сериозен социален дебат, който трябва да е основната част от портфолиото й, смятат анализатори.