fbpx

Все повече учени разтревожени от рекордните горещини

2020 е била най-горещата година в Европа, регистрирана „със значителна преднина“, твърдят вече учените.

Британската метеорологична служба, която допринесе за доклада, заявява, че рекордът е счупен „значително“. Средните температури в Европа миналата година бяха 1,9 градуса по Целзий над средното за 1981-2010 г., период, използван като еталон за измерване за променящите се температури. Петте най-топли години в Европа са от 2014 г. насам.

Констатациите са изложени в 31-ия доклад за състоянието на климата на Американското метеорологично дружество, в който се казва, че 17 европейски държави отчитат рекордно високи годишни температури, включително Франция, Испания, Швейцария, Белгия, Норвегия и Швеция.

В Арктика средната температура на въздуха през 2020 г. е най-високата от рекордите, с 2,1 градуса над средното за 1981-2010 г. Антарктида също изпитва изключителна топлина, която на Esperanza достигна 18,3 градуса на 6 февруари 2020 г., най -високата температура, регистрирана на континента, и много над предишния си рекорд от 17,2 градуса, засечен през 2015 г.

Други части на света също преживяха рекордно високи температури, включително Япония, Мексико и Сейшелските острови.

Части от Северозападна Европа са били относително по-хладни през 2020 г., установява докладът, но Обединеното кралство също достига третата си най-висока средна годишна температура след 2014 и 2006 г., според Met Office.

Докато пандемията Covid-19 забави икономическата активност по света и доведе до намаляване на емисиите на въглероден диоксид с 6-7%, докладът установи, че глобалната концентрация на парникови газове се е повишила до нов връх през 2020 г.

„Този доклад добавя към всички други доказателства, че предизвиканото от човека изменение на климата засяга всяка част на земното кълбо, но не всички региони изпитват промяната с еднаква скорост“, казва Робърт Дън, оперативен метеоролог в офиса на Met и ръководител на доклада за глобалния климат.

Документът идва, тъй като през лятото голяма част от Северното полукълбо се е сблъскало с екстремни климатични условия, предизвикани от изменението на климата, под формата на горещи вълни и горски пожари в Гърция, Италия, Турция и Франция, докато Германия и Белгия претърпяха смъртоносни наводнения през юли.

Службата за наблюдение на атмосферата – Коперник, предупреди този месец, че средиземноморският регион се превръща в „гореща точка на горски пожари“ и алармира, че горящите пожари излъчват големи количества замърсяване и дим в атмосферата.

САЩ и Канада също се борят с трайни горски пожари това лято.

Лиз Бентли, изпълнителен директор на Кралското метеорологично дружество, заяви, че докладът за 2020 г. „улавя реалността“ и е „още едно доказателство, че климатът ни се променя“.

Две градуса може да не се чувстват много за обикновения човек по улиците – може да не забележите разлика от две градуса, ако излезете навън. Но тази малка промяна в средните температури води до значителна промяна в честотата и интензивността на определени особено горещи събития, като тези, които се случват в Европа, както и в Северна Америка. Тези екстремни горещи събития се случват много по-често, а когато се случат, продължават по -дълго„, коментира Бентли.

Майкъл Бърн, преподавател по климатични науки в Университета на Сейнт Андрюс, заявява пред Science Media Center, че макар и да не е била изненада, Европа преживя най-горещата си година, темпът на затопляне е „тревожен“.

Докладът подчертава, че дори и да ограничим глобалното затопляне до 1,5 ° C, както е посочено в Парижкото споразумение, повишаването на температурата в много части на света – и особено на сушата – далеч ще надхвърли 1,5 ° C“, пише Бърн.

Голям доклад на ООН за изменението на климата, публикуван по-рано този месец, заключава, че средната глобална температура вече е с 1,2 градуса над прединдустриалните нива и трябва да се положат усилия да се предотврати покачването й до над 1,5 градуса, за да се избегнат влошаващите се въздействия. Учените в глобален план, автори на този доклад, също заключават, че хората недвусмислено причиняват климатичната криза.

Въпреки лошата картина, докладът установява, че ако светът може да работи на нулево нето – където количеството на емисиите на парникови газове не е по-голямо от премахнатото количество – затоплянето може да бъде ограничено до 1,5 ° C.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"